Na stacji wąskotorówki stanęła niedawno Mobilna Galeria Kolejowa. W przeszklonym wagonie pojawiła się pierwsza artystyczna wystawa - "Tajemnice" Małgorzaty Dąbskiej.
Mobilna Galeria Kolejowa to wagon towarowy z przełomu XIX i XX wieku, który jeździł po torach dawnej Kolei Grójeckiej, a dzięki inicjatywie zgłoszonej do Budżetu Obywatelskiego Piaseczna został zamieniony w galerię na torach.
- Galerię o tyle nietypową, że nie wchodzimy do niej do środka, a eksponaty oglądamy stojąc na peronie i zaglądając przez przeszkolone ściany wagonu - czytamy w materiałach prasowych Piaseczyńsko-Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej. Ta forma ekspozycji zapewnia możliwość oglądania wystaw w różnym świetle, zarówno w dzień, jak i po zmierzchu. Niekiedy właśnie nocą, efekt może być bardziej spektakularny i nadawać nowy wymiar umieszczonym wewnątrz przeszklonego wagonu eksponatom. A mogą to być zarówno dwuwymiarowe obrazy, jak i np. przestrzenne rzeźby czy instalacje artystyczne.
Pierwszą artystyczną wystawą, którą można oglądać w Mobilnej Galerii Kolejowej od 11 czerwca, jest instalacja Małgorzaty Dąbskiej zatytułowana „Tajemnice”. Wcześniej w przeszklonym wagonie zaprezentowano wystawę poświęconą Budżetowi Obywatelskiemu Piaseczna.
"Tajemnice
Tajemnice kobiet przekazywane przez wszystkie cykle lat i pokoleń.
Kobieta – Matka
Kobieta – Mądrość
Kobieta – Szeptunka
Kobieta – Wyrocznia
Kobieta – Początek i Koniec
Najpierw białe, młode, niewinne, nieobeznane, nieodkryte, ciche, pokorne, dziecięce - ale już ciekawe, wprowadzone w pierwszy krąg mądrości. Oczekujące.
Potem dostają koloru zmiany, znajomości pierwszych tajemnic, odwagi, zuchwałej młodości. Zachłanne na świat i jego nowe i wciąż nowe tajemnice. Słuchają uważnie, uczą się, rozpoczynają proces kolejnej zmiany.
Ubrane w barwy odwagi, zwycięstwa, wiedzy, doświadczenia, silne i bezkompromisowe. Znajomość tajemnic daje pewność siebie, przeżyte lata niezachwianą równowagę. Wspaniałe, strojne, bogate we wszystko. Mogą wszystko. Wolne. Wolność jest w nich.
Najstarsza i Supernowa w jednym. Gotowa na spotkanie z Nieznanym.
Wie wszystko i o wszystkim. Przekazuje całą mądrość i wiedzę na dalsze pokolenia.
Każda może być Supernową.
To opowieść o kobiecej tajemnicy.
Tajemnicy skąd czerpie siłę, do wszystkiego czym musi być dla świata."
Autorka instalacji artystycznej Małgorzata Joanna Dąbska RITA uzyskała dyplom na Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru - specjalizacje: tkanina unikatowa, tkanina drukowana, fotografia. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków OW. Projektuje tkaniny unikatowe, uprawia malarstwo sztalugowe olejne i akrylowe. Ma za sobą liczne wystawy krajowe i zagraniczne, m.in w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Krośnie, Monachium czy Beijing w Chinach.
Kuratorem wystawy jest Hubert Gieleciński. Można ją oglądać na stacji wąskotorówki przy ul. Sienkiewicza 14 do końca czerwca.
Napisz komentarz
Komentarze