Centrum Monitoringu Miejskiego obsługuje obecnie 170 kamer. Aż 31 z nich znajduje się na miejskim targowisku. Są za to miejsca, w których kamer zdecydowanie brakuje.
Rondo na skrzyżowaniu ulic Geodetów i Julianowskiej, spory ruch, mimo godzin przedpołudniowych. Na rondzie znajdują się dwa samochody osobowe. Od strony ul. Okulickiego ul. Julianowską wjeżdża trzeci i tuż przed maską jadącego z przeciwnej strony samochodu przecina rondo po skosie i wjeżdża w ul. Geodetów. Telefon do straży miejskiej rozwiewa wątpliwości – żadnej kamery w tym miejscu nie ma. A jazda po skosie przez rondo, zrozumiała i uzasadniona w przypadku ciężarówek czy autobusów, zdarza się notorycznie.
Kamer coraz więcej
Podobnych miejsc, w których nadzór kamer by się przydał, na terenie miasta i gminy nie brakuje. System jest rozbudowywany, ale wiąże się to ze sporymi kosztami nie tylko zakupu i instalacji samych kamer, ale też podłączenia ich do sieci oraz zapewnienia odpowiednich serwerów i dysków do przechowywania dużej ilości danych. Jak wynika z Raportu o stanie gminy za 2020 rok, aktualnie Centrum Monitoringu Miejskiego obsługuje 170 kamer. W ubiegłym roku do systemu podłączono 65 kamer, z czego 31 na targowisku miejskim.
– Wszystkie kamery podłączone są siecią światłowodową do nowego Centrum Monitoringu Miejskiego, które znajduje się w siedzibie straży miejskiej w Piasecznie przy ul. Czajewicza 1 a. Zarządzanie kamerami odbywa się przez platformę Mirasys. Obraz z kamer jest monitorowany 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu na 8 monitorach o przekątnej 48 cali, natomiast nagrania rejestrowane są na dedykowanych dyskach twardych – czytamy w Raporcie.
Czytaj również: Synagoga i dom cadyka w rejestrze zabytków
Targowisko pilnie strzeżone
Czy rzeczywiście na placu targowym potrzeba aż tylu kamer? Stanowią one blisko 20% wszystkich kamer w gminie.
– Trzeba pamiętać, że w tym wypadku monitoring był projektowany wraz z zagospodarowaniem targowiska. Projektant uwzględnił taką liczbę kamer, by obejmowały wszystkie alejki – wyjaśnia burmistrz Daniel Putkiewicz. – Zgadzam się jednak, że trzeba przemyśleć funkcjonowanie poszczególnych punktów. Część z pewnością wymaga śledzenia obrazu na bieżąco, w przypadku innych wystarczy rejestracja obrazu i przechowywanie go przez dwa tygodnie w celu ewentualnego wykorzystania w razie potrzeby – zauważa burmistrz. – Będziemy nad tym pracować.
Jak skuteczny jest monitoring w wykrywaniu niepożądanych zachowań czy łamania prawa? W ciągu całego ubiegłego roku pracownicy monitoringu wykryli 2826 nieprawidłowych zdarzeń, w tym m.in. nieprawidłowe parkowanie – 1898, spożywanie alkoholu – 628, dewastacja mienia – 4, zakłócenia ładu i porządku – 37 oraz inne – 74. Z tego 185 naruszeń przekazano policji wraz z materiałem video.
– Zabezpieczono w sumie 133 materiały filmowe dla policji, sądu i prokuratury – informuje gmina.
Napisz komentarz
Komentarze