Oflagowani

Oflagowani

Nasz tekst o zmienionym składzie flag przed siedzibą Starostwa Powiatowego zaowocował kilkoma inicjatywami lokalnej społeczności. A w konsekwencji również pojawieniem się nowych flag przed Urzędem Gminy.

Na początku marca zainteresowaliśmy się powodami, dla których przed siedzibą starostwa powiewają obecnie tylko trzy flagi Polski, podczas gdy jeszcze jakiś czas temu obok biało-czerwonej wisiała unijna i powiatowa. Starosta Wojciech Ołdakowski poinformował nas wówczas, że flagi zostały zmienione przed 1 sierpnia 2015 roku z okazji obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i w takim składzie już zostały.

Ludzie listy piszą

Zniknięcie flagi Unii Europejskiej nie podoba się jednak części mieszkańców powiatu, o czym informują starostę, radnych i media drogą mailową.
– Zwracam uwagę, że Polska jest członkiem UE, z czego wynikają zarówno profity, jak i obowiązki, a wszystkie szczeble samorządu terytorialnego z zasady powinny służyć ogółowi mieszkańców, odkładając na bok ogólnopolskie strategie partyjne. W interesie więc mieszkańców powiatu jest uświadamianie im, że jesteśmy częścią zjednoczonej Europy – pisze Jolanta Kawa i pyta o to, kiedy flaga UE wróci na maszt przy ul. Chyliczkowskiej 14.
Grupa mieszkańców przymierza się również do zbierania podpisów pod petycją do starosty Wojciecha Ołdakowskiego. Podkreślają w niej znaczenie członkostwa w UE dla Polski.
– Podejmując decyzję, proszę zwrócić uwagę, że w Unii Europejskiej Polska jest już 12 lat. Przez ten czas trudno jednym tchem wymienić korzyści, jakie przyniosło nam to członkostwo. Trzeba podkreślić, że korzyści owe były nie tylko natury ekonomicznej, choć tylko one dają się wyliczyć i zmierzyć. Z akcesem Polski do UE wiąże się również symboliczny powrót ze strefy azjatyckiej, z ducha i prawa, wpływów imperialnej Rosji oraz ZSRR, które wspólnie zafundowały nam prawie 200 lat niewoli – czytamy w dokumencie.
Mieszkańcy interesują się też powodami usunięcia flagi unijnej i pytają, kiedy wróci na maszt przy starostwie.

Prawo nie nakazuje
Obecności flagi unijnej przed siedzibą urzędów zarówno centralnych, jak i samorządowych nie nakazują żadne przepisy prawa. Obowiązek taki mają wyłącznie instytucje będące agendami tej międzynarodowej organizacji. Wyeksponowana również musi być na granicach zewnętrznych UE. Kwestie te opisano w Protokole Flagowym z 2013 roku przygotowanym przez Komisję Heraldyczną przy Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji po sprawdzeniu przez Najwyższą Izbę Kontroli w jaki sposób są używane symbole narodowe przez administrację państwową. Jeśli chodzi o inne niż wymienione powyżej miejsca, to w dokumencie czytamy: „W innych miejscach flaga UE może być wywieszana w dniach wyborów do Parlamentu Europejskiego, oficjalnych wizyt z udziałem przedstawicieli Unii Europejskiej oraz 9 maja, w Dniu Europy. Ponadto, w celach informacyjnych, flaga UE może być wywieszana na jednostkach realizujących programy unijne”.
Eksponowanie bądź nie flagi unijnej przy starostwie jest więc zależne od decyzji władz powiatowych. Na te przepisy powołuje się przewodniczy Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości w radzie powiatu Sergiusz Muszyński:
– Osobiście brak flagi UE przy urzędzie powiatowym oceniam pozytywnie. Spełnia to wymogi stawiane przez prawo oraz wypełnia zalecenia NIK ze wskazanego wyżej dokumentu.

Flaga w powiecie będzie od święta...
My zapytaliśmy, czy w związku z przypadająca na 1 maja dwunastą rocznicą wstąpienia Polski w struktury unijne flaga europejska ponownie trafi na maszt i czy ma szanse zostać tam na stałe.
– Zgodnie z wcześniejszą deklaracją Starosty Wojciecha Ołdakowskiego flaga UE
będzie wciągana na maszt przed Starostwem Powiatowym w Piasecznie podczas świąt
i uroczystości związanych z naszym członkostwem w UE, zatem 1 maja 2016 można
się spodziewać, że flaga pojawi się na maszcie wyłącznie dla podkreślenia
rocznicy obchodzonej w tym dniu. Później zostanie zastąpiona flagą narodową – poinformował nas Naczelnik Wydziału Organizacyjnego Maciej Michalski.

...a w gminie na stałe
Tymczasem przed siedzibą Urzędu Gminy w Piasecznie w ostatnim dniu marca również nastąpiła zmiana na masztach flagowych. Tu dla odmiany w miejsce eksponowanych dotychczas trzech flag narodowych zawisły obok biało-czerwonej symbolizująca UE oraz Piaseczno. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, decyzję taką podjęto po wniosku zaledwie jednej mieszkanki gminy profilaktycznie, by uprzedzić kolejne interwencje w tej sprawie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama