Władze gminy po raz kolejny rozmawiały z przedstawicielami PKP na temat planowanych zmian na linii kolejowej przecinającej gminę. Z przedstawicielami spółki na osobnym spotkaniu rozmawiali też reprezentanci sołectwa Zgorzała.
O inicjatywie mieszkańców sołectwa Zgorzała dotyczącej potrzeby wprowadzenia zmian na stacji w Nowej Iwicznej i w jej sąsiedztwie pisaliśmy na początku grudnia. Poprosili o wyznaczenie terminu spotkania, na którym poruszone miały być przede wszystkim trzy tematy: przebudowa stacji PKP Nowa Iwiczna w taki sposób, aby mieszkańcy mieli do niej dostęp od strony północnej, dotkliwy brak przejścia podziemnego pieszo-rowerowego pod stacją Nowa Iwiczna oraz rozwiązanie problemu dzikiego przejścia pomiędzy Mysiadłem/Nową Iwiczną a Zgorzałą. Spotkanie odbyło się online w ubiegły piątek 17 grudnia. W najbliższym czasie sołtys Zgorzały Konrad Tkaczyk ma opublikować relację ze spotkania w mediach społecznościowych. Na razie udało nam się dowiedzieć, że przedstawiciele PKP PLK twierdzili, że dotychczas nie otrzymywali skarg i uwag dotyczących istniejącej w Nowej Iwicznej infrastruktury kolejowej. W związku z tym po spotkaniu sołtys złożył do gminy wniosek o dostęp do informacji publicznej w sprawie udostępnienia korespondencji między gminą a PKP PLK od 2019 roku do dnia 17 grudnia br. dotyczącej linii kolejowej nr 8, przystanku PKP w Nowej Iwicznej oraz przejazdu kolejowego na ulicy Krasickiego.
Daleka droga do realizacji
Dwa dni przed spotkaniem mieszkańców z PKP PLK doszło do rozmów między przedstawicielami samorządu i kolei. Było to kolejne spotkanie w sprawie opracowywanego właśnie Studium Wykonalności dla planów rozbudowy torów do Piaseczna i Konstancina-Jeziorny. Jak wynika z opublikowanych informacji, po raz kolejny wydłużony został termin zakończenia prac nad studium – do końca 2022 roku. Dokument ten ma dać odpowiedź na pytanie o to, czy inwestycja ta i w jakim kształcie jest możliwa do realizacji i z jakimi wiąże się to kosztami.
Przedstawiony podczas spotkania z władzami Lesznowoli harmonogram mówi o tym, że w ciągu 6 miesięcy od zakończenia Studium Wykonalności miałaby zostać podpisana umowa na projektowanie, które miałoby się z kolei zakończyć w 2025 roku.
– Realizacja przedsięwzięcia, zależna w dużej mierze od pozyskania środków zewnętrznych, planowana jest na lata 2026-2030 – czytamy na stronie gminy.
Obecni na spotkaniu projektanci Studium Wykonalności przedstawili proponowane rozwiązania techniczne inwestycji dotyczące Gminy Lesznowola. Obejmują one oczywiście budowę dwóch dodatkowych torów na odcinku Warszawa Aleje Jerozolimskie – Piaseczno, budowę dodatkowego przystanku Piaseczno Północ – Stara Iwiczna (w rejonie skrzyżowania linii kolejowej z projektowaną drogą 721 BIS), zmianę lokalizacji przystanku Nowa Iwiczna, który przeniesiony zostanie ok. 200 m na północ w rejon alei Zgody (wraz z budową przejścia podziemnego dla potrzeb komunikacji po obu stronach torów kolejowych). Przebudowany miałby być cały układ drogowy w rejonie przejazdu w ulicę Krasickiego. Dodatkowo wybudowany miałby zostać łącznik linii w kierunku Piaseczna z tą prowadzącą do Konstancina-Jeziorny wraz z dodatkowym torem prowadzącym z Nowej Iwicznej w kierunku Konstancina, budową wiaduktu na skrzyżowaniu tejże linii z ulicą Mleczarską i przystanków przy skrzyżowaniu z ulicami Mleczarską i Puławską.
Niektóre rozwiązania niezbędne są teraz
Przedstawiciele samorządu podkreślili też konieczność dostosowania infrastruktury do potrzeb pieszych i rowerzystów oraz osób o ograniczonej zdolności poruszania się. Dyskutowano o rozmieszczeniu pochylni, wind i parkingów.
– Ponadto, ze względu na odległy termin realizacji inwestycji (wg harmonogramu – 2030 rok), Samorząd Gminy Lesznowola złożył kolejny już wniosek do PKP PLK o konieczności natychmiastowej realizacji niezbędnych rozwiązań, które pozwolą na bezpieczne użytkowanie istniejącej infrastruktury, to jest budowy tymczasowej kładki dla pieszych na skrzyżowaniu ulicy Krasickiego z torami kolejowymi oraz chodnika łączącego aleję Zgody w Zgorzale z dostępem do peronów stacji kolejowej Nowa Iwiczna – pisze na stronie internetowej gminy wójt Maria Jolanta Batycka-Wąsik.
Napisz komentarz
Komentarze