Kwarc to minerał o szerokim zastosowaniu, wykorzystywany m.in. do produkcji rezonatorów – ważnych elementów nowoczesnych urządzeń cyfrowych. Czym są rezonatory kwarcowe i jak działają? Do czego można je wykorzystać? Na te pytania odpowiemy poniżej.
Czym jest rezonator kwarcowy?
Działanie rezonatora kwarcowego opiera się o efekt piezoelektryczny, który powstaje na płycie kwarcowej. Znajduje on zastosowanie w technice cyfrowej czy radiotechnice, ponieważ może z wysoką precyzją stabilizować drgania w układach elektronicznych.
Jeśli chcesz samodzielnie wykonać rezonator, musisz najpierw utworzyć płytkę kwarcową. Niezbędny do tego jest kryształ kwarcu, z którego wytniesz płytkę pod odpowiednim kątem do osi kryształu. To bardzo ważne, ponieważ od tego zależą właściwości elektromechaniczne płyty (np. wrażliwość na temperatury). Później nakładasz warstwę metalizowaną z dwóch stron płyty kwarcowej i mocujesz uchwyt dzięki stykom.
Ponieważ wykonanie rezonatora kwarcowego jest trudne i wymaga specjalistycznych umiejętności, warto skorzystać ze sprawdzonych i gotowych rozwiązań, np. oferty sklepu tme.eu.
Jak działa rezonator kwarcowy?
Rezonator kwarcowy działa na zasadzie wzajemnego sprzężenia pola elektrycznego oraz mechanizmu pola odkształcenia płytki kwarcowej. Gdy do płytki kwarcowej zostanie przyłożone napięcie przemienne, może powstać rezonans częstotliwości. Płytka posiada określone parametry i aby zaistniał ten efekt, napięcie musi pokrywać się z jej częstotliwością rezonansową.A co daje powstanie rezonansu częstotliwości? Po jego wystąpieniu zachodzi gwałtowny wzrost amplitudy oscylacji i spadek rezystancji elektrycznej. W skrócie: następuje stabilizacja drgań układu.
Zastosowanie rezonatorów kwarcowych
Wspomniana wyżej zdolność do stabilizacji drgań sprawia, że rezonator kwarcowy jest nieodłącznym elementem współczesnych urządzeń elektrycznych. Najczęściej korzysta się z niego w radiotechnice i technice cyfrowej. Jest przydatny także przy wykonywaniu zegarków i akcesoriów samochodowych, budowie monitorów, ekranów LCD i kart dźwiękowych montowanych w komputerach, a nawet tworzeniu podzespołów urządzeń takich jak np. krótkofalówki.
W sklepie tme.eu znajdziesz rezonatory kwarcowe SMD i THT. Wybieraj z licznych produktów w tej kategorii. Szeroka oferta, szczegółowa dokumentacja, a także możliwość filtrowania produktów to pewność szybkiego znalezienia odpowiedniego rezonatora.
Jeśli masz wątpliwości, nie zapomnij, że doradcy z tme.eu służą wsparciem. Jesteśmy specjalistami z wieloletnim doświadczeniem, którzy pomogą Ci na każdym etapie składania zamówienia. Napisz do nas!
Napisz komentarz
Komentarze