Próchnica jest chorobą tkanek zębów, która pojawia się, gdy dochodzi do powstania ubytków w ich strukturze.
Jest ona obecnie powszechna i dotyka w różnym stopniu praktycznie każdego dorosłego oraz wiele dzieci. Choroba ta wywoływana jest działaniem bakterii, które rozkładają cukry i produkują kwasy organiczne, przez co dochodzi do uszkodzenia zębów. Próchnica wymaga odpowiedniego leczenia, ponieważ może prowadzić nie tylko do stanów zapalnych, ale również do całkowitej utraty zębów. Warto więc poznać skuteczne sposoby na walkę z próchnicą.
1. Odpowiednia profilaktyka
Najważniejsza w walce z próchnicą jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Już u małych dzieci warto wyrobić nawyk regularnego mycia zębów, co pomoże usunąć z nich resztki jedzenia będące pożywką dla bakterii. Do mycia należy używać pasty z fluorem, a zęby szczotkować minimum przez dwie minuty dwa razy dziennie. Warto sięgać także po płyny do płukania ust oraz nitkę do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Bardzo istotne jest również wymienianie szczoteczki na nową mniej więcej co trzy miesiące. Do prawidłowej profilaktyki zalicza się również regularne wizyty u stomatologa, który oceni stan zębów oraz całej jamy ustnej.
2. Remineralizacja zębów
W momencie, gdy nie doszło jeszcze do poważnego uszkodzenia tkanki zęba, a zaatakowane przez bakterie zostało jedynie szkliwo można zastosować remineralizację. Jest to zabieg nieinwazyjny, który w niektórych przypadkach przynosi oczekiwane efekty. Metoda ta polega na dokładnym oczyszczeniu zewnętrznej warstwy zęba i nałożeniu na jego powierzchnię preparatu zawierające w swoim składzie fluor. Dzięki temu nie tylko usuwane są z powierzchni zęba bakterie, ale zostaje on również wzmocniony przed ponownym ich atakiem.
3. Borowanie
Zęby zaatakowane przez próchnicę w znacznym stopniu można wyleczyć za pomocą borowania. Metoda ta polega na mechanicznym usunięciu zaatakowanych przez próchnicę tkanek. Stomatolog wykorzystuje do tego specjalną wiertarkę, która umożliwia dokładne oczyszczenie wnętrza zęba. Następnie ubytek zostaje wypełniony materiałem, który swoimi właściwościami przypomina naturalne szkliwo. Zabieg przeprowadzany jest ze znieczuleniem, dlatego jest on bezbolesny.
4. Kanałowe leczenie zębów
W przypadku, gdy bakterie dostaną się do miazgi zęba niezbędne jest przeprowadzenie kanałowego leczenia. Polega ono na dokładnym oczyszczeniu wnętrza zębów oraz usunięciu z niego zainfekowanych kanałów. Wcześniej stomatolog przeprowadza zatrucie zęba za pomocą włożenia do jego wnętrza specjalnej substancji. Dzięki niej dochodzi do martwicy miazgi, co sprawia, że podczas jej usuwania pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych. Wnętrze zęba jest następnie wypełniane specjalnym materiałem oraz zamykane, aby uniemożliwić ponowne przedostanie się do wnętrza bakterii. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie odbudowy zęba. Najczęściej stosuje się wtedy korony zębowe, które swoim wyglądem oraz funkcjonalnością zastępują naturalne zęby. W klinice https://niebodent.pl/ do kanałowego leczenia zębów stosuje się specjalny mikroskop, dzięki któremu stomatolog z dużą precyzją może sprawdzić budowę poszczególnych kanałów w powiększeniu. Pozwala to na jeszcze dokładniejsze i bardziej precyzyjne wyleczenie kanałów, a także pomaga uniknąć wielu problemów.
Napisz komentarz
Komentarze