Wojewoda wydał decyzję dotyczącą zaskarżonej decyzji ZRID dla ulicy Kieleckiej. Jeśli tylko znajdą się środki na realizacje inwestycji, Gmina będzie mogła przystąpić do przebudowy.
Lesznowola przygotowała projekt przebudowy leżącej na styku czterech wsi ulicy Kieleckiej już kilka lat temu. Decyzję zezwalającą na realizację inwestycji Starosta Piaseczyński wydał w lipcu 2019 roku. Do starosty wpłynęły jednak w ustawowym terminie trzy odwołania od tej decyzji i zgodnie z procedurą przekazał je do Wojewody Mazowieckiego, gdzie czekały na rozstrzygnięcie aż do końca stycznia br.
Gdzie utknęła decyzja?
Jesienią 2020 roku, po tym jak w sąsiedztwie skrzyżowania ulic Krasickiego i Kieleckiej doszło do potrącenia dziecka, mieszkańcy zaczęli dopytywać, kiedy w końcu skrzyżowanie i cała ul. Kielecka zostaną przebudowane. Gmina poinformowała wówczas, że sprawa utknęła u Wojewody Mazowieckiego. Z kolei urzędnicy Wojewody informowali nas, że czekają na odniesienie się Gminy do uwag protestujących. Wymiana pism między urzędami trwała nadal we wrześniu ubiegłego roku, kiedy mieszkańcy złożyli do Wójt Gminy Lesznowola podpisaną przez 330 osób petycję, w której domagali się przebudowy ulicy Kieleckiej. Dla mieszkańców tzw. Nowej Zgorzały to główna droga wyjazdowa z osiedli do drogi zbiorczej - ul. Krasickiego. Wąska, pozbawiona chodnika i ukryta pod gigantycznymi kałużami po każdym deszczu droga, w ich odczuciu nie spełnia nawet minimalnych standardów bezpieczeństwa.
Gmina zasłaniała się cały czas tym, że mimo przygotowania projektu i uzyskania decyzji ZRID, odwołania uniemożliwiają podjęcie dalszych kroków w sprawie przebudowy drogi.
Czytaj także: Kielecka wodą stoi
W większości podtrzymana
W ostatnim dniu stycznia 2022 roku Wojewoda Mazowiecki wydał w końcu decyzję w sprawie ZRID dla ul. Kieleckiej. Decyzja ZRID została uchylona w bardzo niewielkim zakresie, dla którego Wojewoda wydał orzeczenie rozstrzygające, a pozostała część została utrzymana w mocy.
- Decyzja w sprawie ZRID dla ul. Kieleckiej została uchylona w bardzo niewielkim zakresie i nie wiąże się z koniecznością podejmowania przez Gminę dalszych kroków formalnych – powiedziała nam Agnieszka Adamus, Kierownik Biura Promocji. W tej sytuacji konieczne jest tylko znalezienie finansów na realizację przedsięwzięcia i ogłoszenie przetargu.
Skąd wziąć pieniądze?
W budżecie na realizację przebudowy ul. Kieleckiej na razie pieniędzy nie ma.
- Gmina Lesznowola planuje zgłoszenie budowy ulicy Kieleckiej do II edycji Programu Inwestycji Strategicznych w Ramach Rządowego Funduszu Polski Ład – poinformowała nas Agnieszka Adamus. Nabór trwa do 28 lutego.
Z pewnością w przewidywalnej przyszłości można liczyć na przebudowę samego skrzyżowania ulic Kieleckiej i Krasickiego. W tym miejscu ma bowiem powstać rondo. O przekazanie projektu przebudowy skrzyżowania poprosił Gminę starosta Ksawery Gut, który przygotowuje się do przebudowy ulicy Krasickiego i wyraził gotowość zrealizowania w ramach tej inwestycji również wspomnianego ronda. Najpierw, w 2022 roku, powiat zamierza przebudować ciąg ulic Raszyńskiej i Krasickiego od ul. Puławskiej do przejazdu kolejowego, a w roku 2023 od torów do ul. Postępu.
Napisz komentarz
Komentarze