Gmina Piaseczno otrzymała akredytację Erasmusa w sektorze edukacji szkolnej.
Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu. Jest kontynuacją europejskich programów edukacyjnych realizowanych od 1998 r. Jego celem jest wspieranie uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców i wolontariuszy w prowadzeniu międzynarodowych projektów służących podnoszeniu kompetencji. Do udziału w programie są zatem uprawnione także instytucje i organizacje publiczne i prywatne wspierające edukację. Wraz z nową perspektywą finansową UE zmieniono założenia, tak by projekt stał się bardziej innowacyjny, ekologiczny i cyfrowy. Będzie miał też kluczowe znaczenie dla planowanego do 2025 r. utworzenia tzw. Europejskiego Obszaru Edukacji. Dzięki temu Unia Europejska ma umożliwić osobom uczącym się łatwe przemieszczanie się w różnych krajach, w celu nauki, a także dać im możliwość podjęcia pracy na terenie całej Europy. Program Erasmus+, dysponujący budżetem w wysokości 26,2 mld euro (w latach 2014–2020 wynosił on 14,7 mld euro), sfinansuje mobilność edukacyjną i projekty współpracy dla 10 mln Europejczyków. Erasmus+ ma również wspomagać jakość systemów szkolenia w czasie pandemii. Realizacją programu w Polsce zajmuje się Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej obowiązywać będą dwie tury naborów w przyszłym roku: od lutego do kwietnia oraz od września do października. Pozytywnie zaopiniowane wnioski otrzymują akredytację. Więcej na https://erasmusplus.org.pl/
Czytaj także: Podatki od nieruchomości w 2022 roku
Akredytacja —czym jest?
Przyznanie akredytacji wnioskodawcom, jest gwarancją regularnego otrzymywania dofinansowania na działania związane z mobilnością w ramach programu Erasmus. Nowością w programie Erasmus jest możliwość wnioskowania o przyznanie Akredytacji w ramach uproszczonej procedury, czyli jednorazowo na cały program. Zapewnia to możliwość uczestnictwa w programie — taki „bilet” wstępu do programu.
Erasmus i akredytacja dla gminy
Gmina Piaseczno została liderem i organem prowadzącym konsorcjum, które wystąpiło w ramach ERASMUS+, o wsparcie placówek oświatowych. Wniosek Gminy Piaseczno, złożony przez Panią Monikę Sochacką- Kukiełkę, z-ca dyrektora szkoły w Zalesiu Górnym i jednocześnie koordynatorkę projektów Erasmus. W konkursie uzyskał najwyższą ocenę. Pomyślne przejście procesu Akredytacji na lata 2021-2027 oznacza możliwość uproszczonego dostępu do możliwości uzyskania dofinansowania. Zapewnia również gwarancję regularnego procesu wypłat związanych z dofinansowaniem działań związanych z mobilnością edukacyjną dla wszystkich placówek oświatowych prowadzących i nadzorowanych przez Gminę Piaseczno.
Napisz komentarz
Komentarze