Po blisko 4 latach badań, ekspertyz i przygotowań rusza rewitalizacja Poniatówki – zabytkowego dworku stojącego w piaseczyńskim parku miejskim. Prace mają potrwać 2 lata.
Początki starań o remont Poniatówki sięgają 2018 r. Wówczas gmina Piaseczno porozumiała się z władzami powiatu i wydzierżawiła dworek na okres 10 lat. Wkrótce później rozpoczęły się badania archeologiczne, które miały ocenić stan budynku i wskazać kierunek rewitalizacji. Podczas prac odkryto m.in. niezwykle cenne freski.
Po wykonaniu analiz przyszedł czas na projekt przyszłego zagospodarowania Poniatówki. W porozumieniem z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków przygotowano koncepcję, w ramach której w zabytkowym dworku pojawią się sale muzealne oraz niewielka kawiarnia. Projekt otrzymał akceptację MWKZ i można było przystąpić do przetargu na remont. Tu jednak nie było łatwo. Zakres prac do wykonania w Poniatówce jest bowiem ogromny, a całość prac wyceniono na ponad 6,6 mln zł. Nic więc dziwnego, że poszukiwania wykonawcy, który podejmie się tak ogromnej pracy, były trudne. Wreszcie jednak udało się rozstrzygnąć przetarg i podpisać umowę. W zabytkowej Poniatówce już ruszyły pierwsze prace.
– Rewitalizacja została podzielona na dwa etapy. Pierwszy obejmuje prace budowlane, w tym również te, które mają zabezpieczyć budynek i przywrócić jego dawny wygląd. W dalszej kolejności zajmiemy się renowacją niezwykle cennych polichromii, które zostały odkryte na ścianach budynku podczas prac badawczych. Drewniane czy metalowe detale, na przykład balustrady schodów czy zdobienia ganku, zostaną zdemontowane i przekazane do renowacji specjalistycznym pracowniom – zapowiada burmistrz Daniel Putkiewicz.
Jak zmieni się dworek?
– W ramach prac budowlanych zostaną odtworzone między innymi drzwi i okna, które kiedyś znajdowały się w elewacji budynku. Zachowana stolarka okienna i drzwiowa z XVII i XIX wieku ma z kolei zostać odrestaurowana. Podobnie piece kaflowe, zabytkowe posadzki czy klatka schodowa wraz z balustradami. Wzmocniona zostanie też więźba dachowa i wykonane będzie nowe pokrycie dachowe wraz z obróbką blacharską. Wykonawca zajmie się też izolacją i ociepleniem ścian fundamentowych – przedstawia Urząd Gminy. Poniatówka zmieni także kolor. Jak bowiem wykazały ekspertyzy elewacji, pierwotnie dworek był zielony i teraz ma odzyskać oryginalną barwę. Do znajdującej się na wschodniej ścianie budynku niszy wróci także zdewastowana jakiś czas temu rzeźba Fortuny.
Prace remontowe potrwają dwa lata. Odrestaurowaną Poniatówkę w pełnej krasie będziemy więc mogli podziwiać na początku 2024 roku.
Napisz komentarz
Komentarze