Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało informację dla rodziców dzieci, które przybywają do naszego kraju z Ukrainy oraz dla dyrektorów szkół i organów prowadzących.
Dokumenty dotyczą zasad przyjmowania cudzoziemców do polskich szkół, wsparcia nauki tych dzieci oraz udzielania im pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Generalna zasada to szkoła dla ukraińskich uczniów bez zbędnych formalności. Osoby niebędące obywatelami polskimi korzystają z nauki i opieki w publicznych przedszkolach na warunkach dotyczących obywateli polskich. Jedynym warunkiem przyjęcia do przedszkola dzieci obcokrajowców jest zatem posiadanie wolnych miejsc lub uzyskanie zgody organu prowadzącego na utworzenie dodatkowych oddziałów.
Łatwa procedura
Rodzice składają wniosek o przyjęcie ich dziecka do szkoły, natomiast ostateczne rozpatrzenie go należy do dyrektora placówki. Rodzice ubiegający się o przyjęcie dziecka do przedszkola wypełniają takie same dokumenty, jak rodzice dziecka posiadającego obywatelstwo polskie. Uwaga: nie musi ono posiadać karty stałego pobytu czy zameldowania. Rodzice podają numer dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz adres zamieszkania.
Zasady edukacji
Maksymalnie uproszczone procedury, zatrudnianie asystentów międzykulturowych i nacisk na dobro psychiczne dzieci z Ukrainy, zamiast na realizację podstawy programowej to według ekspertów powinny być priorytety przy organizacji nauki dla ukraińskich dzieci. Szczególnie ważne to jest w przypadku trudności adaptacyjnych związanych z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego. Trzeba zatem rozpoznać indywidualne potrzeby rozwojowych i edukacyjnych dziecka oraz jego indywidualnych możliwości psychofizycznych i czynników środowiskowych, które wpływają na jego funkcjonowanie. Dzieci w wieku od 7 do 18 lat mogą uczyć się w polskich szkołach nieodpłatnie. Nie jest również wymagana znajomość języka polskiego. Dodatkowo uczniowie z Ukrainy mają możliwość uczestnictwa w bezpłatnych lekcjach języka polskiego. Pytanie, jeśli dziecko nie zna dobrze języka polskiego, to jak sobie poradzi w szkole. Dla uczniów, którzy nie posługują się językiem polskim w stopniu umożliwiającym korzystanie z nauki, dyrektor szkoły będzie mógł zorganizować dodatkowe zajęcia języka polskiego. W szkole może być także utworzony oddział przygotowawczy, w ramach którego nauczanie będzie dostosowane do możliwości i potrzeb ucznia. Uczeń może również korzystać z pomocy osoby mówiącej po ukraińsku zatrudnionej w charakterze pomocy nauczyciela, a także korzystać z dodatkowych zajęć wyrównawczych (w zakresie przedmiotów nauczania) organizowanych przez organ prowadzący szkołę. Zajęcia realizowane są w grupach do 15-25 uczniów w wymiarze minimum od 20 do 26 godzin tygodniowo, w zależności od roku nauki i typu szkoły. W ramach tego systemu uczniowie realizują naukę języka polskiego oraz treści z poszczególnych przedmiotów w zakresie dostosowanym do ich potrzeb i możliwości. Zakłada się, że będą integrować się z polskimi dziećmi na niektórych lekcjach. Proces nauczania w takim oddziale dostosowany ma być do potrzeb i możliwości edukacyjnych uczniów, a nauka będzie trwać rok z możliwością przedłużenia do dwóch lat. Przedszkole publiczne, które przyjęło dziecko obcokrajowca otrzymuje dotację w wysokości takiej samej jak na dziecko polskie, zgodnie z zasadami wynikającymi z prawa oświatowego.
Nasza gmina
– Piaseczyńskie szkoły podstawowe już przyjmują dzieci z Ukrainy. Od przyszłego tygodnia w miarę posiadanych miejsc zaczną przyjmować dzieci przedszkola – informuje wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak. – Postaramy się również przygotować ofertę z Centrum Kultury dla małych dzieci. Zapraszamy do współpracy mówiące po polsku obywatelki Ukrainy. Ich obecność w szkole ułatwi udzielanie pomocy i wsparcia dzieciom z Ukrainy przychodzącym do szkoły, w tym wyjaśniania zasad.
Informacje do pobrania :w języku polskim: Informacja dla rodziców – język polski (pdf, 233 KB) i ukraińskim: Informacja dla rodziców – język ukraiński (pdf, 203 KB)
Przydatne telefony i adresy mailowe z informacją dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy.
mail: [email protected], tel. 22 3474708
Гміна Пясечно
- Початковi школи в Пясечнє вже приймають дітей з України. Наступного тижня школи почнуть приймати дітей дошкільного закладу (в мiру наявних мiсць) - інформує віце-бургомістр Ганна Кулаковська-Мiхаляк.
- Ми постараємося також підготувати цiкавi заходи разом з Центром Культури для малих дітей. Ми запрошуємо до співробітництва громадянок України, якi говорять по-польськи. Їх присутність в школі полегшить надання допомоги і підтримку дiтей з України, якi приходять до школи.
Скачати iнформацію для батьків – польською мовою (pdf, 233 КБ) і українською мовою (pdf, 203 KB)
Батьки можуть отримати корисну iнформацiю за телефоном: +48 22 3474708
Або написавши на електронну пошту: [email protected]
Napisz komentarz
Komentarze