– Wszystkim nam zależy, by reprezentacja Polski osiągała jak najlepsze wyniki. Program Certyfikacji PZPN dla szkółek piłkarskich jest jednym z kluczowych projektów prowadzących do tego, by tak właśnie było – mówił kilka lat temu były prezes PZPN Zbigniew Boniek przy okazji debiutu tej inicjatywy.
Po trzech latach prowadzenia Programu Certyfikacji szkółek piłkarskich Polski Związek Piłki Nożnej postanowił dotrzeć z nim do szerszej grupy odbiorców. Aktualnie akademie piłkarskie, które chcą wziąć udział w certyfikacji, muszą spełnić różne wymogi formalne związane ze sztabem szkoleniowym, czy strukturą zajęć. Dobrze radzą sobie z tym większe kluby, aczkolwiek lokalne szkółki piłkarskie nierzadko mają trudności w tym, żeby z powodzeniem przejść przez ścieżkę formalną. W związku z tym PZPN zaproponował podział na Certyfikację Elite (podobnie jak było wcześniej, czyli gwiazdki: złota, srebrna i brązowa) oraz Certyfikację Grassroots (gwiazdka zielona).
Podstawowym założeniem przedsięwzięcia jest: dużo mniej formalności i biurokracji, większy nacisk na szkolenie trenerów (szczególnie poprzez edukację praktyczną), a także podniesienie poziomu zarządzania szkółką piłkarską (dzięki szkoleniom).
O tzw. Zielony Certyfikat mogą ubiegać się kluby piłkarskie, które są członkami PZPN-u, uczestniczą w rozgrywkach organizowanych przez PZPN lub Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej oraz prowadzą szkolenie piłkarskie dzieci i młodzieży do 13 roku życia przez minimum jeden pełny sezon.
Kryteria uczestnictwa w programie są o wiele mniejsze niż te w przypadku gwiazdki złotej, srebrnej i brązowej. Szkółka musi między innymi posiadać minimum jedną drużynę (co najmniej 10 zawodników), mieć trenera z licencją UEFA Grassroots C lub wyższą w każdej drużynie, która jest w systemie, a trener musi uczestniczyć w każdym treningu/meczu. Ponadto konieczne jest prowadzenie harmonogramu treningów, uzupełnianie listy obecności ze wszystkich zajęć, posiadanie spisu obiektów treningowych, a także zapewnienie bezpiecznego miejsca do przeprowadzania treningów.
Wsparcie finansowe dla uczestników
Udział w Programie Certyfikacji wiąże się z różnymi korzyściami dla uczestniczących w nim szkółek piłkarskich. Przede wszystkim mowa o korzyściach finansowych.
– W przypadku certyfikowanych Szkółek na poziomie zielonym przewidziane jest dofinansowanie ze środków publicznych w wysokości 10 tysięcy złotych do wykorzystania w okresie od 1 maja do 30 listopada 2022 roku na: dofinansowanie wynagrodzeń trenerów; dofinansowanie szkoleń i kursów dla trenerów – informuje PZPN.
Oprócz tego w akademiach, które dostaną się do Certyfikacji Grassroots, odbywać się będą bezpłatne wizyty edukacyjne realizowane przez doświadczonych i wysoko wykwalifikowanych trenerów ze struktur PZPN oraz WZPN. Zapewnią one wsparcie i praktyczną edukację szkoleniowców. Organizowane będą jeszcze webinaria i szkolenia w zakresie zarządzania szkółką piłkarską. Plusem jest również możliwość korzystania przez mniejsze akademie z Systemu Zarządzania Szkółką Piłkarską.
Początek naboru rozpoczął się 1 kwietnia, a rejestracja potrwa do 10 kwietnia. Następne kroki to: uzupełnienie i wysłanie Formularza Zgłoszeniowego na zielony poziom certyfikatu, wprowadzenie danych do Systemu Zarządzania Szkółką i w końcu nadanie certyfikatów akademiom.
Napisz komentarz
Komentarze