W piątek 6 maja przedstawiono raport dotyczący zanieczyszczenia powietrza na Mazowszu w ubiegłym roku. Normy zostały przekroczone m.in. w strefie aglomeracji warszawskiej.
Raport przedstawiono na spotkaniu w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. Badania wykonano na terenie 4 stref: aglomeracji warszawskiej, miasta Płocka, Radomia oraz pozostałej części województwa. Wynika z niego, że we wszystkich strefach zostały przekroczone normy dla pyłów zawieszonych PM10 i szczególnie niebezpiecznego PM2,5 oraz benzo(a)pirenu.
W strefie aglomeracji warszawskiej przekroczone zostały natomiast normy dla dwutlenku azotu.
Głównych powodów dużego zanieczyszczenia Mazowsza upatruje się w tzw. niskiej emisji, czyli tym co np. emitują domowe piece, w których często pali się węglem, a nawet śmieciami.
W dużych miastach głównym problemem są za to zanieczyszczenia pochodzące ze spalin samochodów. Odpowiadają one czasem nawet za 80% zanieczyszczenia powietrza w mieście.
Zanieczyszczone powietrze powoduje oczywiście kłopoty zdrowotne, a nawet przedwczesne zgony, ważne jest więc, aby zanieczyszczenie ograniczać.
Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera na spotkaniu w urzędzie mówił o konieczności prowadzenia działań przez rząd i samorządy, które miałyby zmierzać do poprawy jakości powietrza. Jako istotne dla tej poprawy wskazał m.in. budowę obwodnic miast, wsparcie finansowe wymiany kotłów węglowych oraz mądrą politykę przestrzenną, która nie pozwalałaby na zabudowywanie miast, z kolei kładła nacisk na pozostawianie terenów zielonych. Należałoby również wzmocnić kontrole stacji pojazdów, aby nie dopuszczały do ruchu pojazdów niespełniających norm emisji spalin.
Napisz komentarz
Komentarze