Starostwo Powiatowe w Piasecznie ponownie wystawiło na sprzedaż dawną siedzibę domu dziecka w Konstancinie-Jeziornie przy ul. Słonecznej. Liczący ponad 1400 mkw. budynek leży na liczącej blisko 1,3 ha, częściowo zalesionej działce. Na terenie posiadłości znajduje się też mniejszy, wolnostojący budynek o powierzchni 160 m2. Oprócz tego na terenie nieruchomości znajduje się plac zabaw, boisko do koszykówki i piłki nożnej.
Żydowskie dzieci i pierwszy sekretarz
Pochodzący z początków XX wieku budynek ma ciekawą historię. Pierwotnie znajdowała się w nim żeńska szkoła. W 1920 roku nieruchomość kupiła Amerykańska Misja Metodystyczna i w dworku utworzono Metodystyczny Dom Dziecka imienia Marii Konopnickiej. Później stał się on filią warszawskiego Domu Dziecka imienia Księdza Boduena – najstarszej działającej w Polsce placówki tego typu. Trafiały do niego m.in. żydowskie dzieci ratowane z getta warszawskiego i getta w Jeziornie. Po zakończeniu II wojny światowej obiekt został upaństwowiony i nadal prowadził swoją działalność opiekuńczą aż do drugiej połowy lat siedemdziesiątych. Bawiące się w nim dzieci miały bowiem przeszkadzać pierwszemu sekretarzowi KC PZPR Edwardowi Gierkowi, który zamieszkał po sąsiedzku. Dzieci wyeksmitowano w roku 1977, a opustoszały budynek zaczął popadać w ruinę. W latach 80 dworek wyremontowano i ponownie zaczął pełnić funkcję domu dziecka. Podopieczni placówki opuścili dom w Klarysewie w 2015 roku, kiedy to przenieśli się do nowo wybudowanych Domów Dzieci w Łbiskach. Miało to związek ze zmianą przepisów, które nie pozwalały na tworzenie placówek ze zbyt dużą liczbą podopiecznych, a z kolei utrzymywanie budynku o powierzchni ponad 1400 mkw. dla kilkanaściorga dzieci, było nieuzasadnione ekonomicznie. Od tamtej pory nieruchomość szuka nowego właściciela.
Przetarg w połowie maja
Powiat już kilkakrotnie wystawiał rezydencję przy ul. Słonecznej w Konstancinie-Jeziornie na sprzedaż. Na razie bez skutku. Kolejny przetarg zaplanowano na 12 maja br. Cena wywoławcza to 14 mln złotych. Zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego obecnie na terenie nieruchomości dopuszczone są usługi oświaty, zabudowa sakralna oraz zieleń leśna z dopuszczeniem drobnych form architektury, a obszar samej skarpy objęty zakazem zabudowy. Jednak procedowana jest zmiana mpzp, w której proponuje się dla należącej do powiatu działki przeznaczenie na teren zabudowy usługowej oraz teren zieleni urządzonej. Oznacza to, że w budynku, w którym obecnie znajduje się 28 pokoi, 6 łazienek i dwie klatki schodowe, mógłby funkcjonować np. obiekt hotelowy, ale również np. prywatna szkoła.
Napisz komentarz
Komentarze