Na razie powstała koncepcja zagospodarowania terenów wzdłuż rowu oraz skwer na rogu Cyraneczki i wybieg dla psów. Realizacja koncepcji wymagać będzie wykupu gruntów, dużych środków w budżecie oraz czasu.
Józefosław w ciągu ostatnich 20 lat został kompletnie zabudowany. W niegdyś małej wsi zamieszkało już ok. 15 000 mieszkańców. Przy Ogrodowej powstał duży park, nie jest to jednak wystarczająca ilość powierzchni biologicznie czynnej dla tak dużej ilości mieszkańców (która zresztą wciąż rośnie).
Gmina zleciła więc opracowanie Koncepcji Zagospodarowania Rowu Jeziorki, który biegnie od Jeziorki, przez Chyliczki i Julianów, aż w końcu wzdłuż ulicy Cyraneczki w Józefosławiu. Koncepcja opracowana została dla odcinka od Ogrodowej do ulicy Kombatantów.
Rejon ulic Cyraneczki, Ogrodowej i Osiedlowej, wg koncepcji powinien pełnić funkcje publiczne podkreślone odpowiednią dominantą przestrzenną. Zaprojektowano więc tutaj interesujący architektonicznie Dom Kultury oraz miejski park.
Zbiornik rekreacyjno-retencyjny
Przy skrzyżowaniu Cyraneczki i Wilanowskiej zaplanowano natomiast zbiornik rekreacyjno-retencyjny. W północnej części tego terenu, połączonej z ulicą Cyraneczki za pomocą kładek, ma znajdować się część rekreacyjno-sportowa, na której znaleźć ma się siłownia na świeżym powietrzu, urządzenia sprawnościowe dla starszych dzieci oraz piaskownica i urządzenia dla mniejszych dzieci (ciekawie brzmią akustyczne zwierciadła, które umożliwią rozmowę z osobą na drugim brzegu rowu). W stronę rowu Jeziorki ma się także pojawić trawiasta plaża.
Obecnie w rejonie skrzyżowania Cyraneczki i Wilanowskiej powstał skwerek z ławeczkami dla mieszkańców oraz tor przeszkód dla psów. Niektórzy mieszkańcy wskazują jednak, że brakuje ogrodzenia i boją się, że psy mogą uciec na ulicę lub pognać za rowerzystą. Obok bowiem znajduje się ścieżka rowerowa.
Podstawową funkcją tego miejsca ma być jednak zbiornik przeciwpowodziowy. Został zaprojektowany jako tarasowo opadający wybieg dla psów i obszar spacerowy. Najniższy poziom wyznacza dno Rowu Jeziorki. Częściowo znajduje się on na działce rowu. Wyższy taras zalewowy, wyniesiony kilka-kilkanaście centymetrów nad średni poziom wody nie będzie dostępny dla mieszkańców (znajduje się on po tej samej stronie rowu co część rekreacyjno-sportowa), z kolei ma być porośnięty gatunkami roślin typowymi dla podmokłych obszarów środkowego Mazowsza.
Tarasy po południowej stronie rowu mają być za to wykorzystane na cele rekreacyjne. Najwyższy taras z kolei ma stanowić ciąg pieszo rowerowy, oddzielony od niższego krzewami i połączony z nim schodami.
Trzy place
Koncepcja zakłada również utworzenie 3 placów: przy Cyraneczki i Julianowskiej (okolice Klubu Kultury), przy Cyraneczki i Zielonych Ogrodach oraz przy ulicy Kombatantów. Projektanci wskazują, że plac przy Zielonych Ogrodach o powierzchni 3800 m2, może pełnić funkcję placu do sportów miejskich z urządzeniami do parkouru i wielofunkcyjnym boiskiem do frisbee. Plac przy Kombatantów stanowić ma zamknięcie osi widokowych dla przejeżdżających kierowców i pieszych. Znaleźć ma się tutaj zieleń wysoka, krzewy, ławki oraz niskie oświetlenie.
Robert Widz oraz Katarzyna Krzyszkowska-Sut podają na swojej stronie internetowej, że jeden z placów, czyli ten przy Klubie Kultury, ma zostać „oddany” młodzieży, a w tym celu zostały zakupione i przywiezione już zewnętrzne piłkarzyki oraz stoły do ping ponga.
Jak mówi Burmistrz Zdzisław Lis, wykonanie koncepcji będzie wymagało niemałych środków finansowych. W zeszłym roku w budżecie zabezpieczono 140 tysięcy złotych na rozpoczęcie pierwszych prac.
Napisz komentarz
Komentarze