Wiosną i latem oprócz pięknej, słonecznej pogody, pojawia się najwięcej burz w ciągu roku.
W Polsce w ciągu roku jest średnio 20 burz. Pioruny najczęściej uderzają w najwyższy budynek w okolicy, ale zdarza się, że trafiają w obiekty niższe, stojące w pobliżu wysokich budynków, drzew czy słupów. Na dodatek promień rażenia pioruna to 25 m.
By zabezpieczyć swój dom przed skutkiem uderzenia pioruna, warto zainwestować w piorunochron, którego zdaniem jest przyjęcie uderzenia i bezpieczne odprowadzenie prądu do ziemi. Podczas burzy należy pamiętać o zabezpieczeniu przedmiotów ruchomych, które znajdują się na zewnątrz – na balkonach, podwórkach czy tarasach. Porywisty wiatr może je unieść i przenieść kilka metrów dalej, powodując przy tym szkody. Nie zapominajmy zaparkować samochodu w odpowiednim miejscu – z dala od drzew i przedmiotów, które mogłyby go uszkodzić. Podczas jazdy dostosujemy prędkość do warunków atmosferycznych albo zatrzymajmy się na poboczu. W miarę możliwości lepiej jednak pozostać w domu. Jeśli jednak znajdujemy się na zewnątrz, nie chrońmy się przed deszczem pod drzewami, masztami, latarniami, bo w nie najczęściej uderzają pioruny. Nie chrońmy się też pod wiatami przystankowymi. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni – na przykład na polu czy łące – należy kucnąć, maksymalnie zbliżając stopy do siebie, by uniknąć porażenia piorunem. Należy też wyjść z wody, jeśli akurat przebywamy nad jeziorem czy rzeką. Bezpieczne jest przebywanie podczas burzy w samochodach czy autobusach – dzięki metalowemu podwoziu ładunki elektryczne kierowane są do ziemi.
Pamiętajmy, że pioruny mogą uszkodzić sprzęt, który mamy w domu. Podczas burzy warto wyłączyć jak największą liczbę sprzętu, telewizory czy radia odłączyć od anten satelitarnych, a sprzęt komputerowy od gniazdka. Zamknijmy okna i wyłączmy telefony komórkowe.
Pamiętajmy, że pioruny mogą uszkodzić nie tylko sprzęt, ale także wyrządzić nam krzywdę. Chociaż porażenie piorunem występuje rzadko, zdarzają się takie wypadki, a ich śmiertelność to aż 40%. Skutkami porażenia są m.in. poparzenie skóry różnego stopnia, uszkodzenie układu nerwowego, zatrzymanie akcji serca, obrzęk mózgu czy urazy wywołane siłą rażenia.
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze