Uroczystość odbyła się w dniu urodzin patrona, a rozpoczęto ją od odegrania hymnu państwowego. Następnie powitano wszystkich gości, w tym przodków Mieczysława Fogga: Małgorzatę Fogg - żonę wnuka artysty, Martę Fogg-Lewandowską – prawnuczkę, która na uroczość przybywał wraz z mężem Łukaszem Lewandowskim i dziećmi oraz prawnuka Michała Fogga z córką.
Bogatą historię szkoły przybliżyła Elżbieta Zegadło, wieloletnia nauczycielka języka polskiego z SP w Złotokłosie, która przytoczyła kilka ciekawych historii z kroniki już ponad 100-letniej szkoły. – Kronika jest bezcenna, przedstawiono w niej ważne w tamtych czasach wydarzenia, np. zakup pierwszej piłki z pompką i informację o zabawie karnawałowej, która odbyła się przy skocznych dźwiękach harmonijki ustnej – opowiadała.
Niesamowity człowiek, zawrotna kariera
Po uroczystym przekazaniu sztandaru uczniom, głos zabrała Katarzyna Sobolewska, dyrektor placówki. – Nadać imię szkole to niejako ustalić jej tożsamość – powiedziała. – To także stawiać uczniom, nauczycielom, rodzicom, pewien autorytet, pewien punkt odniesienia w ich działaniach. To rzadka uroczystość, z reguły odbywa się tylko raz w historii. Mieczysław Fogg, a właściwie Fogiel, związany był z naszym terenem. W Złotokłosie po upadku Powstania Warszawskiego prowadził przez kilka miesięcy Cafe Fogg, którą później przeniósł do Warszawy. Miał dom w Leśnej Polanie, który do dziś zamieszkują jego potomkowie.
Sobolewska przedstawiła biografię patrona, który uczestniczył w wojnie polsko bolszewickiej, a w czasie okupacji niemieckiej pomagał swoim przyjaciołom Żydom, ukrywając ich. Uczestniczył też w Powstaniu Warszawskim jako żołnierz AK, a po wojnie prowadził wytwórnię płyt gramofonowych. Całe życie związany był z piosenką i estradą. Przez ponad 60 lat kariery muzycznej dał ponad 16 tysięcy koncertów na całym świecie. Wśród jego najbardziej znanych szlagierów wymienić można „Tango milonga”, „Ta ostatnia niedziela”, „Jesienne róże”, „Pierwszy siwy włos” czy „Mały, biały domek”.
- Mój pradziadek był wielkim artystą i prezentował takie postawy, o które dziś trudno, czyli sumienność, przyzwoitość słowność, punktualność, pracowitość i wielki patriotyzm – mówił podczas uroczystości Michał Fogg. - Oby więcej szkół upamiętniało ludzi kultury. Jest nam bardzo miło i mówię to w imieniu także samego Mieczysława Fogga, szczególnie, że to szkoła w takim miejscu, z którym, poza ukochaną Warszawą, był bardzo związany. Ta okolica nas miło przyjęła, tym bardziej nam miło, że rodzina dostaje taki pomnik. Pomijając ten budynek, to każdy uczeń jest takim żywym pomnikiem – dodał.
Szkoła zbiera pamiątki
Ze strony gości nie brakowało gratulacji i życzeń. - Mam nadzieję, że nauka w tej szkole będzie się odbywała śpiewająco - powiedział Zdzisław Lis, wicestarosta piaseczyński. Po przemówieniach odbył się spektakl przygotowany przez uczniów. Chętni mogli też obejrzeć prace uczniów, powstałe w ramach konkursu „Portret naszego patrona”, którego celem było przybliżenie uczniom postaci Fogga. Szkoła przygotowała także galerię, do której trafiły pamiątki przekazane przez rodzinę artysty, m.in. krzyż za udział w wojnie 1918- 1921, który otrzymał w 1990 roku, nagrodę za wybitnie wartościowe nagrania dla Polskiego Radia z 1969 roku, nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury z 1969 r., płyty winylowe z różnych okresów twórczości artysty, a także zdjęcia z rodzinnego archiwum oraz oryginalne plakaty z koncertów Fogga. W związku z nadaniem placówce imienia, w jednej z klas powstaje Sala Patrona – miejsce gromadzenia i eksponowania pamiątek, dokumentów i materiałów dotyczących życia i twórczości Mieczysława Fogga.
Początki szkoły datowane są na 1921 roku, kiedy to w wynajętej chacie w Szczakach rozpoczęła działalność czterooddziałowa szkoła podstawowa. SP im. w Złotokłosie jest pierwszą placówką w Polsce, której patronem jest ten wybitny artysta i patriota. Społeczność szkoły wybrała go spośród innych cenionych postaci, m.in. Czesława Niemena, Jana Brzechwy, Kornela Makuszyńskiego, Olgi Tokarczuk, Wandy Chotomskiej.
Napisz komentarz
Komentarze