Odpowiednie nawodnienie organizmu chroni przed wieloma schorzeniami
Nasz organizm w głównej mierze składa się z wody i potrzebuje jej do wielu procesów życiowych. W upalne dni szybciej się pocimy, a wraz z potem tracimy cenne minerały. Tak ciało bowiem chroni się przed przegrzaniem. Jeżeli nie zadbamy w porę o odpowiednie nawodnienie organizmu, może dojść do zaburzenia jego gospodarki, czego skutki nie są przyjemne. Tracimy wtedy energię do działania i stajemy się apatyczni, mamy problemy z pamięcią i koncentracją. Z kolei wzrastające ciśnienie krwi może doprowadzić do udaru lub zawału. Zbyt mała ilość wody w organizmie widoczna jest także w stanie skóry, włosów i paznokci. Skóra traci jędrność, jest podatna na podrażnienia, uszkodzenia mechaniczne a widoczne zmarszczki zaczynają się pogłębiać. Paznokcie oraz włosy stają się kruche i łamliwe.
Ile wody dziennie spożywać?
Odpowiednie nawodnienie organizmu jest kluczowe dla jego prawidłowego funkcjonowania. Na to jednak, ile powinniśmy jej spożywać, wpływa m.in.:
- wiek,
- płeć,
- stan zdrowia,
- tryb życia/ aktywność fizyczna,
- nasze zapotrzebowanie kaloryczne,
- czy po prostu klimat, w którym żyjemy.
Niemniej jednak przyjęło się uważać, że na każdy kilogram masy ciała powinniśmy wypijać 30 mililitrów płynów. Inne rozróżnienie dotyczy natomiast naszego zapotrzebowania kalorycznego, zgodnie z którym każda spożyta kaloria odpowiada jednemu mililitrowi wody. W praktyce więc ktoś, kogo zapotrzebowanie kaloryczne wynosi 2000 kcal, powinien przyjmować 2 litry płynów dziennie. Pamiętajmy jednak, że podczas upałów nawodnienie organizmu powinno być większe niż w inne dni w ciągu roku...
Co pić oprócz wody?
Woda to oczywiście najlepszy płyn, jaki możemy dostarczyć swojemu organizmowi podczas upałów. Woda bowiem znakomicie się przyswaja, szybko gasi pragnienie i świetnie nawadnia. Prócz tego nie niszczy szkliwa zębów, jest tania i łatwo dostępna. W czasie upałów warto wybrać wodę z wysokim stężeniem minerałów takich jak magnez czy wapń. Nie ma przy tym znaczenia czy jest to woda gazowana, czy nie. Oprócz wody mineralnej dobrym wyborem będzie także woda smakowa przygotowana samodzielnie. Ma ona tę zaletę, że w odróżnieniu od wielu kolorowych napoi dostępnych na sklepowych półkach – nie będzie ona zawierała niepotrzebnego cukru, który tylko wzmaga pragnienie. Jak przygotować taką wodę? To proste. Wystarczy do dzbanka z wodą mineralną dodać plasterki swoich ulubionych owoców. Dodatek mięty sprawi z kolei, że woda smakowa stanie się orzeźwiająca. Innym sposobem na nawodnienie organizmu w czasie upałów są napoje izotoniczne. Doskonale sprawdzą się także soki ze świeżych owoców lub warzyw, które nie tylko ugaszą pragnienie, ale także uzupełnią niedobory ważnych składników. Sięgajmy więc po nie jak najczęściej!
Napisz komentarz
Komentarze