Inwestycja, która ma poprawić bezpieczeństwo na skrzyżowaniu ulic Radnych i Millenium w Głoskowie, rozpoczęła się w marcu br. Wprawdzie kierowcy musieli się przez ponad dwa miesiące liczyć z utrudnieniami - zamknięciem wlotów ulicy Millenium i ruchem wahadłowym na ul. Radnych, ale inwestycja przebiegła na tyle sprawnie, że w tej chwili skrzyżowanie jest już w pełni przejezdne.
- Zostało jedynie wykonanie oznakowania poziomego – poinformował nas starosta Ksawery Gut.
Ksiądz czy Maharadża?
Przez niemal cały czas trwania inwestycji, w mediach społecznościowych toczyła się też dyskusja na temat nazwy dla ronda. Sołtys Głoskowa Iwona Pasieczna zaproponowała, aby nosiło ono imię księdza Adama Skałbani. Salezjanin był związany z Głoskowem i został odznaczony pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata za pomoc i uratowanie dwóch żydowskich chłopców w czasie okupacji. Na terenie obecnej plebanii (kościół znajduje się w sąsiedztwie ronda) w czasie II wojny światowej ks. Skałbania prowadził sierociniec. Ukrył w nim również dwóch chłopców pochodzenia żydowskiego.
Części mieszkańców pomysł upamiętnienia Salezjanina bardzo się podoba. Pojawiają się jednak również głosy krytyki, wskazujące, że rondo powinno mieć neutralną nazwę. Jeden z mieszkańców zaproponował z kolei upamiętnienie maharadży Jam Saheba, który przyjął setki polskich sierot uwolnionych ze Związku Sowieckiego przez armię generała Andersa.
- Uważam, że nazwa powinna być uniwersalna, ponadczasowa, co do której każdy będzie pozytywnie nastawiony i nie będzie budziła ona emocji. Proszę rozważyć propozycje, które padły też tu pod postem. Myślę, że nie potrzebne jest dzielenie naszego lokalnego społeczeństwa z powodu tak błahej sprawy jak nazwa ronda – napisała jedna z mieszkanek. Jednym z pomysłów jest „Rondo XXI wieku”, w nawiązaniu do nazwy ulicy Millenium, ze względu na lokalizację „Rondo Ku Jeziorce” albo „Rondo Ludzi Dobrej Woli”.
Zdecydują radni
Czy rondo ostatecznie dostanie nazwę i jaką? Nadawanie nazw jest zadaniem Rady Gminy. Zazwyczaj radni podejmują decyzję na wniosek mieszkańców. Rzadko zdarza się żeby negowali zaproponowaną nazwę, jeśli nie występuje już w innym miejscu na terenie danej gminy. Jednak w sytuacji, gdy sami mieszkańcy są w sprawie zaproponowanej nazwy podzieleni, nie można wykluczyć dyskusji na ten temat również wśród radnych.
Budowa ronda ma kosztować ponad 1,26 mln zł. Powiat zapowiadał zakończenie prac do sierpnia br., jednak udało się maksymalnie skrócić okres budowy. Są szanse, że dzięki nowej organizacji ruchu nastąpi na tym skrzyżowaniu znacząca poprawa bezpieczeństwa zarówno kierowców, jak i pieszych oraz rowerzystów.
Napisz komentarz
Komentarze