Reklama

Nie chcą wędkarzy w parku

Komisja Prawa i Bezpieczeństwa Rady Miejskiej chce wprowadzenia zakazu łowienia ryb na stawie w parku im. Książąt Mazowieckich w Piasecznie. Zdaniem służb miejskich i mieszkańców wędkarze stanowią zagrożenie dla spacerowiczów oraz żyjącego przy akwenie ptactwa. Przepis może wejść w życie jeszcze latem tego roku.
Nie chcą wędkarzy w parku

Autor: Anna Żuber

Radni pochylili się nad zmianą regulaminu parku przy ul. Zgoda w Piasecznie po licznych skargach mieszkańców, odwiedzających tę część miasta. Ich zdaniem wędkarze stwarzają zagrożenie dla spacerowiczów oraz żyjącego na tym terenie dzikiego ptactwa. Podobnego zdania są radni i urzędnicy, którzy wskazują także na problem pozostałości po połowach. Żyłki, torby plastikowe, opakowania po robakach, haczyki sprzątać trzeba po wędkarzach z brzegów akwenu – na koszt gminy. 

W Łazienkach Królewskich nie łowią

Podczas posiedzenia Komisji Prawa i Bezpieczeństwa Adam Marciniak, jej przewodniczący, przypomniał, że na akwenie przy ul. Zgoda istnieje siedlisko łabędzi. – W dodatku wędkarze zaśmiecają teren i efekt, jest taki, że mieszkańcy dzwonią ze skargami, a straż miejska nie ma podstawy prawnej, aby ukarać tych wędkarzy – podkreślał. – Czy w warszawskich Łazienkach są odławiane ryby? Jeśli już tak dbamy o ten park i dosyć spore pieniądze wpompowaliśmy w ten teren, to ja tego nie widzę, żeby w centrum miasta było odławianie rybek. Tym bardziej, że nie jest to duży akwen. Dla wędkarzy to zabawa, a dla zwierząt zagrożenie i wszyscy się temu przyglądają - dodał. 

Jak przyznał Mariusz Łodyga, komendant straży miejskiej w Piasecznie, służba ta przygląda się z niepokojem temu, co dzieje się nad akwenem. - Wędkarze niszczą roślinność – stwierdził  Mariusz Łodyga. – Tam są nie tylko łabędzie, ale też bardzo dużo kaczek. Te zwierzęta mogą się zaplątać w żyłkę albo połknąć haczyk i wtedy będą potrzebowały naszej pomocy. Chcielibyśmy się tego ustrzec. Stosując odpowiednie zapisy pomożemy zwierzętom i zaoszczędzimy pieniądze, bo nie będziemy też musieli sprzątać, a brzegi nie będą niszczone. 

Komendant podkreślał, że wyczyny wędkarzy mogą być także niebezpieczne dla spacerowiczów – haczyk może wylądować na trawie albo zadrapać kogoś spacerującego podczas zarzucania przez wędkarza przynęty – dodał. – Niektórzy faktycznie robią takie zamachy tą wędką, a przecież obok biegają dzieci – wtórował komendantowi Grzegorz Chrabałowski, naczelnik Wydziału Utrzymania Terenów Publicznych Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno. – To nie jest odpowiednie miejsce do tego typu sportu – dodał.  

Zakaz za zakazem

Jak podkreślano, w gminie i w jej okolicy są miejsca do uprawiania wędkarstwa, jak np. Górki Szymona czy rzeki – Jeziorka i Wisła. Zdaniem radnych, ze względów bezpieczeństwa  regulaminie parku im. Książąt Mazowieckich powinien znaleźć się także zakaz wchodzenia na lód oraz zakaz kąpieli w stawie. Wniosek o jego zmianę powinien pojawić się na wakacyjnej sesji rady miejskiej.

Trzeba przyznać, że w ostatnim czasie piaseczyński park wypiękniał dzięki pracom w ramach jego rewaloryzacji. Zamiast wydeptanych ścieżek pojawiły się prawdziwe alejki spacerowe z ławkami i koszami na śmieci. Staw pogłębiono i oczyszczono, a na skarpach wysiano trawę i posadzono byliny. Na wyspie pojawiły się wierzby płaczące. Powstał także nowy drewniany pomost osadzony na przeciw wyspy oraz pływająca, podświetlana nocą fontanna. Ponadto przebudowano odcinek Kanału Piaseczyńskiego w kierunku obwodnicy, a cały teren został podwyższony i wyrównany. Wysiano także łąkę kwietną. 

Możliwe, że zgodnie z życzeniem części radnych, staw zostanie zarybiony kolorowymi rybami. 

 

Czytaj także: Konsultacje społeczne terenu rekreacji przy ul. Cyraneczki
 

 

Ankieta: Nie chcą wędkarzy w parku

Czy według Was zakaz jest uzasadniony?

Wyniki głosowania nie zostały upublicznione czytelnikom.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama