„Trakt nad Perełką w Gminie Piaseczno – błękitno-zielona infrastruktura w ramach zadania budżetowego Trakt nad Perełką” – tak nazywa się cel, na który gmina pozyskała środki w wysokości 100 tys. złotych. W ramach zadania powstanie taras na nasypie oraz nasadzenia roślin za sądem w Piasecznie. – Szczegółowy projekt będzie dopiero opracowany, ale gmina prowadzi już rozmowy z właścicielami nieruchomości prywatnych, położonych wzdłuż rzeki. – Działania, które obejmuje dofinansowanie, dotyczą wykonania dodatkowych nasadzeń na terenie zalewowym, na odcinku między przedłużeniem ul. Czajewicza, a sądem – informuje Joanna Ferlian-Tchórzewska z Biura Promocji i Kultury Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno. – Oczywiście naturalne siedliska, które tam występują, zostaną zachowane i wzmocnione. Taras zgodnie z koncepcją ma się pojawić na nasypie, który powstał przy budowie mostu nad Perełką na przedłużeniu ul. Czajewicza do ul. Kościelnej. Szczegóły jednak będą znane dopiero po wykonaniu projektu. Przetarg na to zadanie planujemy ogłosić w formule zaprojektuj i wybuduj – dodaje.
Ostateczny koszt przedsięwzięcia znany będzie po rozstrzygnięciu przetargu, a planowana inwestycja ma przyczynić się do osiągnięcia efektu ekologicznego, czyli ochrony naturalnego siedliska podmokłego towarzyszącego Perełce. Pieniądze na dofinansowanie zadania pochodzą z Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Adaptacji do Zmian Klimatu – Mazowsze dla klimatu 2022, który jest nowym programem samorządu województwa mazowieckiego.
Edukacja na rzecz czystego powietrza
W ramach programu „Mazowsze dla czystego powietrza 2022” na zadanie „Działanie proekologiczne w Gminie Piaseczno”, miasto pozyskało 95 tys. zł. Pieniądze przeznaczone będą na szereg edukacyjnych działań proekologicznych. – W czasie Europejskiego Tygodnia Czystego Transportu promowane będą ekologiczne formy mobilności: transport publiczny, rower, hulajnogi, wrotki, rolki, ruch pieszy. Zorganizowane zostaną również konkursy z nagrodami dla dzieci przedszkolnych i szkolnych czy rajdy rowerowe połączone z warsztatami, podczas których promowana będzie wymiana źródeł ciepła, termomodernizacja oraz wspierane będą zachowania proekologiczne w zakresie ogrzewania indywidualnego i przyzwyczajeń transportowych – wylicza Joanna Ferlian-Tchórzewska z UMiG Piaseczno. – Zorganizowany zostanie piknik z okazji Dnia Czystego Powietrza w postaci miasteczka ekologicznego. Podczas spotkania z dziećmi poruszane będą głównie tematy dotyczące zanieczyszczenia powietrza, niskiej emisji, ochrony klimatu, zrównoważonego transportu oraz codziennych nawyków proekologicznych.
Ponadto w szkołach odbędzie się również 11 spektakli teatralnych o tematyce proekologicznej, a także akcja „Sadzimy tlen”. Jej celem będzie promocja sadzenia drzew jako jednego z najbardziej konkretnych działań proekologicznych, które można prowadzić dla łagodzenia zmian klimatycznych. Jak podkreśla urząd, sadzenie drzew ma także istotne znaczenie antysmogowe w miastach. – Celem edukacji poprzez realizację zadania „Działania proekologiczne w Gminie Piaseczno” jest kształtowanie pełnej i wieloaspektowej świadomości oraz budzenie zainteresowania powiązanymi kwestiami: społecznymi, politycznymi, ekonomicznymi i ekologicznymi – mówi Renata Osiecka z Referatu Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych. – Przeprowadzone akcje będą tematem do refleksji, zmiany nawyków, a przede wszystkim rozmów z rodziną oraz bliższymi i dalszymi znajomymi, których będziemy starali się zachęcać do znacznie bardziej proekologicznych postaw w trosce o środowisko – dodaje.
Działania na rzecz środowiska w gminie Piaseczno poprawić ma także nowy pojazd Ekopatrolu. Naszpikowany technologią samochód kosztował prawie 600 tys. zł, ale tu również urząd zabiegać będzie o dofinansowanie.
Napisz komentarz
Komentarze