W roku 1996 zebrałam grupę dzieci z Piaseczna chętnych do nauki tańca. Początkowo zajęcia odbywały się w szkole podstawowej nr 6 oraz w KS Piaseczno. Później przeniesione zostały do Piaseczyńskiego Ośrodka Kultury.
Zajęcia taneczne, które prowadziłam, z roku na rok cieszyły się coraz większą popularnością. Nieustannie przybywało chętnych. W końcu założyłam pierwszy zespół noszący nazwę „Rapczaki”. Po jakimś czasie zmieniliśmy nazwę na „Grawitacja”, przekształcając się w autonomiczną sekcję KS Piaseczno. W roku 2005 postanowiliśmy się usamodzielnić.
Założyliśmy Stowarzyszenie Kultury Fizycznej – Klub Sportowy „Grawitacja”. Zmiana ta pozwoliła na bardziej dynamiczny rozwój zespołu. Naszą ofertę wzbogaciliśmy o akrobatykę sportową, rozszerzyliśmy ofertę klubu o kolejne style taneczne i nowych, młodych instruktorów. Klub rozpoczął rywalizację w Polskim Związku i tak zabawa przemieniła się w intensywne treningi, ciężką pracę oraz sportową rywalizację. Jednak, by osiągnąć sukces w tak wymagającej dyscyplinie jak taniec sportowy, należało zachować również zmysł artystyczny oraz indywidualny charakter.
Czy mogłaby Pani wymienić największe sukcesy piaseczyńskich tancerzy w ostatnich latach?
Jeśli prześledzimy 25 lat działalności klubu, to tytuły mistrzowskie można liczyć w dziesiątkach, myślę że uzbierałoby się ich ponad sto, zważywszy, że po pierwsze: tańczyliśmy i tańczymy w wielu federacjach zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, rywalizujemy w wielu technikach i stylach tanecznych oraz w różnych kategoriach wiekowych.
W 2019 roku na Mistrzostwach Świata w Tańcu Sportowym International Dance Federation Pula w Chorwacji zdobyliśmy ogółem 7 złotych medali, 5 srebrnych i 4 brązowe. W tym samym roku na World Cup International Dance Organization Disco Dance & Disco Freestyle Decin we Włoszech sięgnęliśmy po 2 złote i 2 brązowe medale. W 2020 roku z powodu pandemii nie zostały rozegrane turnieje międzynarodowe. W 2021 roku na Mistrzostwach Świata w Tańcu Sportowym (IDF) zdobyliśmy 10 złotych medali, 11 srebrnych i 4 brązowe; Mistrzostwa Europy (IDO) Hip-Hop Brzeg Dolny Polska – 2 złote medale; World Cup International Dance Organization Disco Dance&Disco Freestyle Follonica Włochy – 1 srebrny medal i 1 brązowy. W samym 2022 roku byliśmy już na 15 turniejach krajowych, gdzie łącznie wywalczyliśmy ponad 250 medali, a mamy połowę sezonu. Przed nami dopiero wszystkie zawody międzynarodowe.
Czy taniec sportowy to sport dla wszystkich?
Moim zdaniem taniec to zdecydowanie sport dla wszystkich. W Grawitacji prowadzimy zajęcia zarówno dla przedszkolaków od 3 roku życia, dzieci szkolnych, młodzieży, osób dorosłych, jak i dla seniorów. Tak naprawdę najważniejsze są chęci, bo tańczyć może każdy i, co za tym idzie, osiągnąć sukces w tańcu też może każdy. Trzeba mieć tylko odwagę w podjęciu decyzji, a potem systematycznie uczęszczać na treningi. Predyspozycje przydatne w tańcu to cechy motoryczne takie jak: rozciągnięcie, gibkość, siła, wytrzymałość, szybkość i dynamika, oprócz tego poczucie rytmu, dobra koordynacja ruchowa i kreatywność. Poza tym trzeba być wytrwałym, konsekwentnym i nie zrażać się drobnymi niepowodzeniami.
Dlaczego warto trenować taniec sportowy?
Taniec to niezwykle wszechstronna dyscyplina. Rozwija, uelastycznia i wzmacnia wszystkie partie ciała. Poprawia koordynację, gibkość oraz ćwiczy pamięć ruchową. Zajęcia z muzyką są przyjemne i przynoszą radość, uczą równowagi i polepszają kondycję. Wyrabiają poczucie własnej wartości, pozytywnie wpływają na koncentrację i dobre samopoczucie. Jest to doskonała forma aktywności fizycznej odpowiednia dla każdego wieku. Z całą odpowiedzialnością mogę zapewnić, że warto trenować taniec sportowy.
Czytaj także: Taneczne show.
Napisz komentarz
Komentarze