Zwykło się mawiać, że od przybytku głowa nie boli. Zasada ta z pewnością nie dotyczy jednak odpadów, w przypadku których lepiej sprawdza się inne znane przysłowie: co za dużo, to niezdrowo. Jako ludzkość wytwarzamy coraz więcej odpadów, a globalne zarządzanie nimi staje się coraz większym wyzwaniem. Obecnie recyklingowi poddawane jest mniej niż 10 procent wytwarzanych przez ludzi odpadów.
Lepsza segregacja mniejsze koszty
Problem jest ogólnoświatowy, mimo to możemy działać lokalnie, z myślą że to co robimy na własnym podwórku ma wpływ na całą ziemię To ważne, bo odpowiedzialne gospodarowanie odpadami - połączone z ograniczaniem ich ilości - oznacza mniejsze wydatki zarówno dla samorządu, jak i w konsekwencji dla mieszkańców. Po prostu im mniej jest odpadów i im lepiej je posegregujemy, tym mniej trzeba płacić za obsługę systemu. Co również bardzo ważne, w ten sposób dbamy też o środowisko, do którego przedostaje się mniej odpadów i innych zanieczyszczeń, które mogą zatruć wodę bądź glebę. Do tego recykling pozwala ograniczyć wykorzystanie surowców naturalnych, których zasoby są ograniczone.
Z jednej strony korzyści jakie płyną z segregacji odpadów są duże, z drugiej zaś prawidłowe segregowanie odpadów bywa czasami trudne . Bo na przykład nie należy wyrzucać zatłuszczonego papieru do pojemnika na papier, a luster do pojemnika na szkło. Jednocześnie od 1 października 2020 roku selektywna zbiórka odpadów jest w Piasecznie obowiązkowa i dotyczy wszystkich mieszkańców. Dlatego tak ważne jest, by zapoznać się z zasadami prawidłowej segregacji i ich się trzymać.
Działania edukacyjne
Aby pomóc mieszkańcom w prawidłowej segregacji, Wydział Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno przeprowadził kampanię informacyjno-edukacyjną „Myśl globalnie – segreguj lokalnie”. Jej celem było przybliżenie mieszkańcom obowiązujących zasad segregacji odpadów komunalnych oraz kompostowania bioodpadów.
Szeroko zakrojona kampania składała się z wielu działań. W jej ramach przeprowadzono warsztaty w szkołach i przedszkolach, podczas których dzieci mogły dowiedzieć się, dlaczego segregowanie odpadów jest tak ważne i na czym polega recykling. Były liczne konkursy z nagrodami i gry stworzone z myślą o ekologii. Nie zabrakło też spotkań w klubach seniora, podczas których uczestnicy mogli m.in. poznać domowe metody wytwarzania ekologicznych środków czystości.
Duży nacisk położono również na propagowanie idei kompostowania bioodpadów, które mogą stanowić naturalny, darmowy nawóz do użyźniania gleby w ogrodzie czy doniczkach. To o tyle istotne, że prawie 22% wytwarzanych w Piasecznie odpadów stanowią właśnie odpady organiczne.
Kampania „Myśl globalnie – segreguj lokalnie” powstała także z myślą o propagowaniu idei „less waste”, by zachęcić mieszkańców do ograniczania ilości wytwarzanych przez nich odpadów. Zwracano więc uwagę na takie elementy, jak: używanie toreb wielokrotnego użytku, ograniczenie kupowania żywności w nadmiernych ilościach, pozostawianie niepotrzebnych ubrań w kontenerach przeznaczonych do zbiórek odzieży, naprawianie zepsutych rzeczy zamiast kupowania nowych, czy też używania filtrów do wody zamiast kupowania wody butelkowanej.
Warsztaty plenerowe
Zwieńczeniem działań był udział w wydarzeniach plenerowych – Kiermaszu Wielkanocnym i Dniu Dziecka. Można było pograć w koło fortuny z pytaniami z zakresu segregacji odpadów, ułożyć mega puzzle, z których powstawał eko obraz, czy też stworzyć własną eko biżuterię z resztek materiałów. Nie zabrakło też nagród, takich jak materiałowe torby wielokrotnego użytku, , ekologiczne zakładki do książek i sadzonki kolorowych bratków. W ramach kampanii rozdawano woreczki na warzywa i owoce, wykonane z recyklingowego poliestru PET, oraz ulotki „Myśl globalnie – segreguj lokalnie”, które trafiły do mieszkańców.
Choć kampania dobiegła końca, jej przesłanie wciąż pozostaje aktualne. Z troski o środowisko, zasoby naturalne planety oraz budżet własny i budżet gminy warto segregować odpady i ograniczać ich ilość. Segregujmy więc i ograniczajmy.
Napisz komentarz
Komentarze