Praca na weekendy w Warszawie – dla kogo?
Szacuje się, że nawet 4 na 10 Polaków dorabia do stałej pensji albo pracuje wyłącznie w weekendy. Część z nich szuka możliwości spełnienia pasji poza godzinami na etacie, a inni chcą po prostu dorobić. Treningi fitness prowadzone przez wysportowaną księgową z korporacji to dobry przykład takiej dodatkowej pracy na weekendy w Warszawie. Jesteś zainteresowana lub zainteresowany dodatkowym zarobkiem? Koniecznie sprawdź oferty w Warszawie – GoWork.
Do grup, które najczęściej pracują w soboty i niedziele, nie tylko w Warszawie, należą przede wszystkim uczniowie po 16. roku życia i studenci. To także dorośli aktywni zawodowo, którzy chcą dorobić do podstawowej pensji lub w weekendy realizują swoje pasje. Na taką pracę dorywczą albo dodatkową decydują się również emerytki i emeryci, którzy chcieliby zasilić swój domowy budżet.
Praca na weekendy – dorywcza, dodatkowa, weekendowa, a może działalność nierejestrowa?
Praca wykonywana w soboty i niedziele może mieć charakter dorywczy lub dodatkowy. Zajęcia dorywcze to krótkoterminowe zlecenia, polegające np. na pomocy w inwentaryzacji, przeprowadzce albo sprzątaniu po remoncie. Z kolei praca dodatkowa w weekendy w Warszawie podejmowana jest na dłużej. Zajęciem dodatkowym jest m.in. systematyczne weekendowe kelnerowanie w ogródku restauracji lub kawiarni na Powiślu.
Co ważne, polski Kodeks pracy wyróżnia jeszcze pracę weekendową, która jako forma zatrudnienia na podstawie umowy o pracę dotyczy wyłącznie wykonywania obowiązków od piątku do niedzieli. Każdego dnia można przepracować nie więcej niż 12 godzin. Zgodnie z Kodeksem pracy weekendowy system pracy może zostać ustalony między pracodawcą a pracownikiem wyłącznie na wyraźną prośbę pracownika. Przykładem jest salowa, która w szpitalu chciałaby pracować tylko na weekendowych dyżurach, bo tak łatwiej jest jej zorganizować opiekę nad dziećmi.
Z kolei działalność nierejestrowa, określana w przepisach także jako nierejestrowana lub nieewidencjonowana, może dotyczyć tylko osób fizycznych, których przychody z tytułu prowadzenia działalności nie przekroczyły 1505 zł miesięcznie (to kwota obowiązująca w 2022 roku). Na tej podstawie z urzędem skarbowym mogą rozliczać się m.in. doręczyciele pizzy albo twórcy rękodzieła, takiego jak biżuteria czy makramy.
Popularne oferty pracy weekendowej w Warszawie
Wiele firm zleca prace dorywcze i dodatkowe tzw. sezonowe lub weekendowe, które można wykonywać przez cały rok. Wśród najpopularniejszych prac sezonowych, z racji popularności Warszawy wśród turystów polskich i zagranicznych, warto wymienić te z branży hotelarskiej i gastronomicznej. Od maja do końca września, kiedy Warszawę odwiedza najwięcej osób, widać wyraźny wzrost liczby ofert dla kelnerów, barmanów i pomocy kuchennych, a także dla pracowników hotelowych recepcji i pokojówek.
Przez cały rok poszukiwani są pracownicy w branży handlowej i usługach. To m.in. sprzedawcy do sklepów w galeriach handlowych, studenci do obsługi kin oraz osoby do sprzątania, wykładania towaru i inwentaryzacji. Dużą popularnością, zwłaszcza wśród studentów, cieszy się udzielanie korepetycji i opieka nad dziećmi. Na warszawskim rynku nie brakuje firm, które pośredniczą pomiędzy korepetytorami i nianiami a ich klientami.
Napisz komentarz
Komentarze