Zalesie Górne, niegdyś spokojna, letniskowa „dzielnica” gminy Piaseczno, to dziś kilka tysięcy mieszkańców, ale też tysiące przejeżdżających aut. Mieszkańcy czekają na poprawę bezpieczeństwa w tym rejonie od lat, w szczególności w rejonie skrzyżowania ul. Pionierów z ul. Jesionową. – Właściwie raz na tydzień dochodzi tu do kolizji lub wypadków, bywało, że także śmiertelnych – mówi Ewa Molenda-Stroińska, sołtyska Zalesia Górnego. – Skrzyżowanie znajduje się na łuku drogi i jest bardzo niebezpieczne. Samochody jadące główną drogą pędzą, a ci wyjeżdżający z ul. Jesionowej mają kłopot, żeby włączyć się do ruchu. Dodam, że dla tego osiedla wyjazd ul. Jesionową to jedyna droga, aby dostać się do centrum obiektów użyteczności publicznych, mieszczącego się w Zalesiu Górnym – dodaje Molenda-Stroińska, podkreślając, że na poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu czeka i zabiega przynajmniej od 10 lat.
Jak poinformował burmistrz Daniel Putkiewicz, decyzja o budowie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Jesionowej i Pionierów już zapadła. – Czeka nas przygotowanie projektu, co wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę zajmie około 8-12 miesięcy. Realizacja, jeśli Rada Miejska w Piasecznie zabezpieczy na nią środki, rozpocznie się najwcześniej w przyszłym roku – dodał.
Droga Dzików wciąż czeka
Poprawy bezpieczeństwa chcieliby też mieszkańcy Zalesia Górnego z drugiej strony torów oraz mieszkańcy Jesówki i Wólki Kozodawskiej. Skrzyżowanie ul. Pionierów z ul. Droga Dzików również nie należy do bezpiecznych, a jego geometria jest jeszcze bardziej skomplikowana. Tu także niejednokrotnie dochodziło do wypadków. - Ulica Pionierów jest drogą wojewódzką, niemniej gmina jeszcze w tym roku zleci opracowanie koncepcji poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniach ul. Pionierów z Drogą Dzików i Konika Polnego – mówi Robert Widz, wiceburmistrz Piaseczna. –Koncepcja będzie podstawą do wykonania projektu budowlanego przebudowy drogi przez Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich.
Jak informuje wiceburmistrz, na przyszły rok zaplanowano projektowanie przebudowy, a realizacja zadania byłaby możliwa najwcześniej w 2024 r., o ile Urząd Marszałkowski zabezpieczy środki w swoim budżecie. Poprawy bezpieczeństwa w nie tak odległym terminie można spodziewać się za to na ul. Wiekowej Sosny. Rada sołecka Zalesia Górnego zachęca do głosowania na zgłoszony w ramach budżetu obywatelskiego projekt (nr 16), który zakłada umieszczenie aktywnego pulsatora przy przejściu dla pieszych. Miałby on poprawić koncentrację pieszych i kierowców oraz poprawić widoczność przejścia. Taki system ostrzega o obecności pieszych na pasach, którzy po zmroku są obecnie kompletnie niewidoczni. Po wspomnianej „zebrze” porusza się gros mieszkańców, korzystających z pociągów zatrzymujących się na pobliskiej stacji PKP.
Napisz komentarz
Komentarze