Wsparcie finansowe dotyczy likwidacji pieców na paliwa stałe (w budynkach oraz lokalach) i ich zamiany na urządzenia grzewcze na paliwo gazowe, olejowe, gazowo-olejowe lub elektryczne.
Dotacja na zakup nowego źródła ogrzewania to aż 50 proc. poniesionych kosztów, ale kwota ta nie może przekroczyć 4000 zł.
Łącznie z dofinansowania skorzystać może 40 osób. Jak informuje urząd miasta, w pierwszym i drugim tegorocznym naborze zaakceptowano w sumie blisko 30 wniosków mieszkańców. - Na dzień 8 września rozliczyło się 9 osób spośród tych, z którymi podpisaliśmy umowy, i na razie 6 z nich otrzymało fundusze – informuje Robert Korczak, inspektor ds. promocji i informacji Urzędu Miasta i Gminy Góra Kalwaria. - Suma wypłaconych środków to 23 626,49 zł. W poprzednich latach podczas pierwszego naboru zawsze był komplet zaakceptowanych wniosków (40 osób). W roku 2021 natomiast burmistrz przeznaczył dodatkowe środki na ten cel, w związku z dużą liczbą chętnych (i w 2021 r. aż 64 osoby otrzymały dotację) – dodaje.
Wnioski będą przyjmowane od 7 do 16 września 2022 r. Należy je zostawiać w kancelarii urzędu.
O kolejności ich rozpatrywania decydować będzie data wpływu wraz z kompletem wymaganych dokumentów. Elektroniczny formularz wniosku pobrać można ze strony urzędu gminy gorakalwaria.pl, a w formie papierowej w kancelarii urzędu gminy (ul. 3 Maja 10, parter).
Trudno przewidzieć, czy w dobie rosnących cen paliw dopłaty na wymianę urządzeń grzewczych na bardziej ekologiczne będą się cieszyły się zainteresowaniem. Jedno jest pewne, Polska ma najgorsze powietrze w całej Unii Europejskiej (dane WHO) i plasuje się w pierwszej 10 świata krajów o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Każdego roku smog jest przyczyną ok.100 tys. przedwczesnych zgonów Polek i Polaków.
Główną przyczyną zanieczyszczeń jest tak zwana „niska emisja”, która powstaje przede wszystkim ze spalania niskiej jakości węgla oraz śmieci. Z ekologicznego i zdrowotnego punktu widzenia wymiana „kopciucha” wydaje się oczywistym wyborem.
Napisz komentarz
Komentarze