Szczepienia będą wykonywane w Centrum Medycznym Damiana przy ul. Puławskiej 42B do 30 listopada. Aby móc przyjąć szczepienie, należy zapisać się bezpośrednio w recepcji placówki, telefonicznie pod numerem 22 566 22 22 lub wysłać mail z danymi niezbędnymi do szczepienia (imię, nazwisko, telefon do kontaktu) na adres [email protected]. Po pozytywnej kwalifikacji lekarza pacjent będzie mógł zostać zaszczepiony.
Akcję profilaktyczną finansuje Samorząd Powiatu Piaseczyńskiego.
Pneumokoki to bakterie gram-dodatnie, inaczej zwane dwoinkami zapalenia płuc. Co roku w Polsce odnotowuje się ponad tysiąc przypadków inwazyjnej choroby pneumokokowej (IChP), ale szacuje się, że choruje nawet kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie.
Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia – Polski Zakład Higieny, nawet 60% dzieci uczęszczających do żłobka lub przedszkola może mieć bakterie w nosie i gardle, nie mając objawów, ale narażając osoby wrażliwe na zakażenie. Najbardziej narażone zachorowanie, oprócz dzieci, są osoby starsze.
Nie szczepisz, ryzykujesz
Pneumokoki mogą dostać się do krwi i wywołać zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet niezwykle groźną sepsę (posocznicę). Jak informują eksperci, pneumokoki coraz częściej stają się oporne na antybiotyki. Dlatego ważne są masowe szczepienia małych dzieci, które chronią też pośrednio osoby starsze, które najczęściej zakażają się właśnie od najmłodszych.
Śmiertelność w inwazyjnej chorobie pneumokokowej jest wysoka i może przekraczać we wstrząsie septycznym 50%, a w zapaleniu płuc z bakteriemią dochodzi do 25%. Ponadto, obserwuje się wiele powikłań, takich jak niedosłuch i głuchota, objawy neurologiczne (np. padaczka), trudności w koncentracji i nauce. Zakażenia umiejscowione mogą także prowadzić do powikłań takich jak zapalenie ucha środkowego, zapalenia wyrostka sutkowatego i zakażeń w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Zapalenie zatok, wywołane przez pneumokoki, może prowadzić do zapalenia kości szczękowej.
Niestety w Polsce oraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia swoich pociech w ramach obowiązkowego programu szczepień. Eksperci ostrzegają – choroby takie jak tężec, odra, gruźlica, pneumokoki czy krztusiec nie zniknęły, a brak szczepień to ryzyko ciężkiego przebiegu u dziecka, a nawet jego zgonu.
Napisz komentarz
Komentarze