Z okazji jubileuszu w piątek, 23 września w szkole odbyły się występy artystyczne uczniów, nauczycieli i rodziców. Nie zabrakło też życzeń i podziękowań ze strony gości oraz tortu urodzinowego.
– 60 lat temu zrodziła się historia, która trwa nadal – mówiła dyrektor szkoły Urszula Kotwica. – 30 lat temu determinacja 12 nauczycielek naszej szkoły sprawiła, że drewniany budynek zamienił się w piękną placówkę, którą możemy dziś podziwiać. Te panie do tej pory tu pracują i są przykładem dla innych jak dzięki oddaniu i zaangażowaniu tworzyć dobro, które każdego dnia się tutaj dzieje – dodała.
Szkoła Podstawowa Specjalna przy Zakładzie Wychowawczym „Caritas” rozpoczęła działalność 1 września 1962 roku. Stworzono ją z myślą o dzieciach z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. Pomieszczenia wydzierżawiły szkole Siostry Miłosierdzia ze Zgromadzenia św. Wincentego a’Paulo, prowadzące Zakład Wychowawczy „Caritas” w Łbiskach. Pierwszym kierownikiem placówki był Zygmunt Sobolewski, a na stanowisku nauczycielki została zatrudniona Maria Klimczak-Sobolewska. W 1986 roku w szkole powstała Sekcja Sportowa Olimpiad Specjalnych „Tęcza”, a jej zawodnicy trenowali lekkoatletykę, jazdę szybką na rolkach, pływanie, tenis stołowy, badminton, gimnastykę sportową. Z sukcesami startowali w Igrzyskach Olimpiad Specjalnych.
Z dekady na dekadę kadra była coraz liczniejsza, ale przybywało też wychowanków, bo z powodu braku placówek tego typu do tej zlokalizowane pod Piasecznem przyjeżdżały dzieci z całej Polski. Ówczesna dyrektor szkoły - Marianna Gorzelak wraz z radą pedagogiczną zdecydowały o powołaniu Społecznego Komitetu Budowy Szkoły Podstawowej Specjalnej w Łbiskach. Dzięki temu w 1991 roku rozpoczęła się budowa nowej szkoły dla ok. 150 osób w wieku od 7 do 24 roku życia.
W 1996 roku, już w nowej siedzibie, otworzono oddział przedszkolny, a dwa lata później po raz pierwszy w historii szkoły powstała klasa I przysposabiająca do pracy w zawodzie pomocnik ogrodnika, w której nauka przebiegała według autorskiego programu nauczania.
Obecnie w placówce znajduje się Szkoła Podstawowa, Szkoła Przysposabiająca do Pracy (do 24 roku życia) oraz zespoły rewalidacyjno-wychowawcze dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim,. Prowadzone są tu także zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka (dla dzieci w wieku przedszkolnym do momentu osiągnięcia dojrzałości szkolnej), indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze oraz nauczanie indywidualne. W sąsiedztwie szkoły znajduje się również internat.
Obecnie w placówce uczy się 170 uczniów wymagających szczególnej uwagi i wrażliwości. Jak podkreślają władze powiatu, pod skrzydłami którego placówka funkcjonuje, szkoła ta nie tylko uczy, wychowuje, opiekuje się nimi, a także przygotowuje ich do samodzielnego życia.
Napisz komentarz
Komentarze