Na pierwsze nabożeństwo w nowo tworzącej się wspólnocie parafialnej zaproszono księży i wiernych z okolicznych parafii. W uroczystości wzięło udział ok. 200 wiernych, a wydarzeniu przewodniczył kardynał Kazimierz Nycz, który poświęcił krzyż. Następnie wszyscy zgromadzeni modlili się w intencji tworzącej się wspólnoty parafialnej w Mysiadle. Duchowni w imieniu swoim i społeczności prosili też ks. kardynała o błogosławieństwo na czas budowy.
Jeszcze w 2020 roku do organizowania nowej parafii w Mysiadle kardynał Kazimierz Nycz skierował ks. Leszka Kwiatkowskiego. Budowa kościoła wraz z zapleczem parafialnym planowana jest w najbliższych kilku latach. Niebawem na nieruchomości w sąsiedztwie gminnego przedszkola w Mysiadle powstać ma kaplica.
Zgodnie z prawem, ale czy gospodarnie?
Transakcyjne zamiary Archidiecezji Warszawskiej i władz Lesznowoli budziły kontrowersje jeszcze zanim doszło do zakupu od gminy działki pod budowę parafii w rejonie dawnych gospodarstw ogrodniczych. Początkowo przedmiotem transakcji miała być nieruchomość przy ul. Topolowej. Sprzedaż 1,5 ha działki za nieco ponad 100 tys. zł powstrzymały jednak protesty mieszkańców. Ostatecznie gmina sprzedała archidiecezji inną atrakcyjną nieruchomość o powierzchni 7000 m kw., zlokalizowaną tuż przy granicy z Warszawą. Dzięki 99-procentowej bonifikacie Kościół stał się jej właścicielem za jedyne 81 tys. złotych.
Sprawa do dziś bulwersuje mieszkańców z uwagi na to, że mimo nie najlepszej kondycji finansowej gminy (jej zadłużenie na 31 grudnia 2021 r. wynosiło prawie 160 mln zł), zdecydowano się na sprzedaż nieruchomości za wręcz symboliczną kwotę. Gmina odpierała zarzuty o niegospodarność tłumacząc, że transakcja przebiegała zgodnie z przepisami prawa.
SPROSTOWANIE
W artykule „Pierwsze nabożeństwo na działce za bezcen” opublikowanym w nr 404 (10) 2022 Przeglądu Piaseczyńskiego z dnia 12 października 2022 r. następujące informacje
i twierdzenia wymagają sprostowania:
„Transakcyjne zamiary Archidiecezji Warszawskiej i władz Lesznowoli budziły kontrowersje jeszcze zanim doszło do zakupu od gminy działki pod budowę parafii w rejonie dawnych gospodarstw ogrodniczych”.
- Wniosek Archidiecezji Warszawskiej z 2013 r. z prośbą o sprzedaż gruntów na cele działalności sakralnej został poparty przez mieszkańców, którzy wystosowali do Rady Gminy Lesznowola petycję w tej sprawie. Inicjatywa budowy kościoła miała duże poparcie społeczne, a nie tylko przeciwników, jak jest to wskazywane w artykule.
„Sprzedaż 1.5 ha działki za nieco ponad 100 tys. zł powstrzymywały jednak protesty mieszkańców. Ostatecznie gmina sprzedała archidiecezji inną atrakcyjną nieruchomość o powierzchni 7000 m kw. zlokalizowaną tuż przy granicy z Warszawą”.
- Sprzedaż 7 000 m2 gruntu nastąpiła na wniosek Archidiecezji Warszawskiej z dnia 15 września 2014 r. a nie na skutek protestów Mieszkańców.
Napisz komentarz
Komentarze