Targi Pracy w Piasecznie to impreza, która odbywa się niemal nieprzerwanie od 2003 roku. Jak informuje piaseczyński Powiatowy Urząd Pracy, jedynie pandemia koronawirusa uniemożliwiła przeprowadzenie wydarzenia, co nie oznacza, że nie odbywały się działania mające pomóc mieszkańcom w znalezieniu zatrudnienia. – W tym czasie organizowaliśmy mniejsze spotkania z pracodawcami i giełdę pracy – mówi Krystyna Zwolińska, dyrektor PUP w Piasecznie.
Praca nawet bez matury
Na szczęście w tym roku impreza odbyła się w dotychczasowej konwencji, a udział w niej wzięło ponad 20 firm, zachęcających licznie przybyłych kandydatów do zatrudnienia się w ich przedsiębiorstwach. – Ponadto zaprosiliśmy ok. 300 osób poszukujących pracy, ale oczywiście targi odwiedzają także osoby niezarejestrowane w urzędzie – informuje Krystyna Zwolińska.
Chętni mieli do wyboru oferty w takich dziedzinach, jak handel, księgowość, administracja, eksport, e-commerce, zakupy, czy serwis. Nie zabrakło także organizacji pozarządowych oraz instytucji czy spółek miejskich, także z Warszawy. Do zdobycia zawodu żołnierza RP zachęcało m.in. Wojskowe Centrum Rekrutacji Warszawa – Mokotów, ale swoje stoiska miały także Straż Miejska Warszawa, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji m.st. Warszawy, a nawet warszawski areszt śledczy. – Poszukujemy kandydatów na różne stanowiska, m.in. strażnika działu ochrony, wychowawcy, ale też informatyka – mówiła porucznik Agnieszka Tracz, rzecznik prasowy Dyrektora Aresztu Śledczego w Warszawie Służewcu. – Do pracy w naszej służbie potrzebujemy głównie mężczyzn. Mogą to być osoby z wykształceniem średnim i nie muszą mieć matury – przyznała por. Tracz.
Z myślą o uchodźcach
Targi to okazja do porozmawiania z potencjalnym przyszłym pracodawcą, a nawet złożenia aplikacji. Podczas tegorocznej imprezy swoje stoisko miała także Fundacja Światło dla Życia, które prowadzi ośrodek dla ośrodek dla osób zmagających się z zaburzeniami odżywiania. – Niestety trudno nam znaleźć pracowników mówiła – Ewa Galus-Raczyńska, współzałożycielka fundacji. – Obecnie przenosimy placówkę do Konstancina-Jeziorny, do dużo większego i lepszego budynku i poszukujemy kucharza oraz osoby do recepcji, a także pielęgniarek, psychiatrów i psychoterapeutów.
W ramach wydarzenia Powiatowy Urząd Pracy zadbał o wsparcie dla poszukujących pracy w postaci ekspertów z inspekcji pracy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Skarbowego, Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz Stowarzyszenie Wolontariuszy dla Służby Międzynarodowej AVSI, które pomaga osobom znajdującym się w trudnej sytuacji. Ponadto wiele działań skierowanych było pod kątem ułatwienia zatrudnienia dla uchodźców z Ukrainy. W PUP w Piasecznie zarejestrowanych jest obecnie ok. 200 Ukraińców. Dostępny był ukraińskojęzyczny doradca, formularze w języku ukraińskim, a dla firm, zainteresowanych zatrudnieniem osób zza naszej wschodniej granicy, gros informacji na temat legalizacji ich pracy w Polsce.
Napisz komentarz
Komentarze