Aukcja „Jasiek dla Śpiocha” odbyła się 12 października w Zamku Królewskim w Warszawie. Trafiły na nią poszewki z unikatowymi obrazami, wykonanymi na lnie przez artystów, w tym Józefa Wilkonia, Andrzeja Pągowskiego, Wojtka Brewki, Joanny Mieszko, Adama Wątora oraz Jacka Opały. Artysta z Zalesia Dolnego namalował tygryska, a jego pracę zlicytowano za 11 tys. zł. Więcej o licytacji można znaleźć na stronie fundacji „Akogo?” https://www.akogo.pl/pl/aktualnosci/wydarzenia/wsparcie/podsumowanie-licytacji-jasiek-dla-spiocha.
Cały dochód z aukcji „Jasiek dla Śpiocha” zostanie przekazany na budowę nowej kliniki Budzik, która powstaje przy Szpitalu Bródnowskim w Warszawie. Dzięki temu przedsięwzięciu opieką zostaną objęte również dorosłe osoby przebywające w śpiączce. Specjalistyczną placówkę buduje Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo?”. Partnerem medycznym przedsięwzięcia jest Mazowiecki Szpital Bródnowski.
Budowa kliniki powinna zakończyć się jeszcze w tym roku, a w zimą 2023 roku placówka ma przyjąć pierwszych pacjentów. Trzypiętrowy obiekt przy ul. Kondartowicza 8 o powierzchni blisko 4000 m kw. dysponować będzie 16 łóżkami dla osób dorosłych, pozostających w śpiączce.
„Klinika Budzik dla Dorosłych” w Warszawie finansowana jest zarówno ze środków własnych Fundacji jak i ze środków publicznych. Ogromne wsparcie Inwestycji to dotacje z Funduszu Sprawiedliwości (ponad 44 mln zł) i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (12 mln zł).
Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo?” zajmuje się systemowym rozwiązywaniem problemów osób w śpiączce. Gdy rozpoczynała działalność, w Polsce nie istniała systemowa pomoc dla pacjentów po ciężkich urazach mózgu, przebywających w śpiączce. Przeprowadziła szereg kampanii edukujących społeczeństwo w temacie problemów osób w komie. Zainicjowała i wypracowała z Ministerstwem Zdrowia Program leczenia dzieci w śpiączce w fazie B, który jest wdrożony do systemu publicznej opieki zdrowotnej.
Fundacja wybudowała klinikę „Budzik” – pierwszy w kraju wzorcowy ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci w śpiączce, w którym znajduje się 15 łóżek dla dzieci w wieku 2-18 lat. Do marca 2022 r. w klinice „Budzik”, która działa od lipca 2013r., wybudziło się 90 dzieci.
Dzięki inicjatywie fundacji i współpracy z prof. Wojciechem Maksymowiczem, Minister Zdrowia wydał rozporządzenie o uruchomieniu programu leczenia dorosłych ze śpiączką (listopad 2016 r.), co umożliwiło otwarcie pierwszego oddziału „wybudzeniowego” dla dorosłych przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie (od 1 kwietnia 2017r.). Obecnie może się tu leczyć równocześnie 15 pacjentów. Fundacja „Akogo?” współpracuje przy tym projekcie i wspiera oddział w wyposażeniu w niezbędny sprzęt rehabilitacyjny i medyczny.
Józef Wilkoń to światowej sławy ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych. Zilustrował ponad 200 książek dla dzieci i dorosłych w kraju i za granicą. Swoje dzieła wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata, od paryskiego Centrum Pompidou (1989), poprzez Narodową Galerię Zachęta w 2006 roku, gdzie jego wystawa osiągnęła rekordową frekwencję, aż po Azję. Jego prace znajdują się w wielu muzeach, galeriach i prywatnych kolekcjach na większości kontynentów. Józef Wilkoń jest mieszkańcem Zalesia Dolnego, wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Gminy Piaseczno.
Napisz komentarz
Komentarze