Mieszkańcy Nowej Woli, Zamienia czy Zgorzały często narzekają na brak odpowiedniej infrastruktury drogowej czy terenów rekreacyjnych przy swoich osiedlach. Na szczęście gmina zatroszczyła się o modernizację i rozbudowę ważnego elementu infrastruktury technicznej - oczyszczalnię ścieków w Zamieniu.
- Rozbudowa i budowa oczyszczalni ścieków „Zamienie” to flagowa inwestycja zrealizowana przez gminną spółkę Lesznowolskie Przedsiębiorstwo Komunalne przy finansowym wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie – podkreśla na swojej stronie gmina Lesznowola. Inwestycja LPK miała na celu zwiększenie przepustowości przepływu ścieków sanitarnych z 1300 m3/dobę do 5800 m3/dobę oraz poprawę skuteczności działania instalacji. Oznaczało to de facto budowę wielu nowych elementów oraz przebudowę istniejących urządzeń. Inwestycja była tym bardziej skomplikowana, że ze względu na dostępną powierzchnię oczyszczalni ścieków w Zamieniu, konieczne było wybranie rozwiązań maksymalnie kompatybilnych. Nowa instalacja, jak zapewnia LPK, skutecznie przygotowuje ścieki do dalszej pracy w reaktorach biologicznych oraz urządzeniach gospodarki osadowej i pozytywnie wpływa na ogólną efektywność oczyszczania i wygląd oczyszczonych ścieków.
- Warto zauważyć, że przedmiotowa inwestycja rozpoczęła się w maju 2020 roku, czyli w okresie wybuchu pandemii koronawirusa, gdzie cały świat wstrzymał oddech. Wówczas konieczne było natychmiastowe dostosowanie pracy do nowej rzeczywistości, gdzie dominowały sytuacje przedłużających się terminów dostaw, deficytu materiałów i braków personalnych na rynku (pracowników budowlanych). Dodatkowo na szczególną uwagę zasługuje fakt, że przez cały okres budowy i przebudowy, obiekt pracował w ruchu ciągłym, a jego praca nie mogła być zagrożeniem dla środowiska naturalnego ani dla lokalnej społeczności – podkreśla gmina. Oczyszczalnia funkcjonuje bowiem w bezpośrednim sąsiedztwie osiedli mieszkaniowych. Inwestycję udało się zakończyć w czerwcu 2022 roku, czyli blisko pół roku przed planowanym na listopad br. terminem.
Czytaj także:
Wartość inwestycji to ponad 33,2 mln zł brutto (włącznie z nadzorem inwestorskim). Zadanie zostało sfinansowanie dzięki preferencyjnej pożyczce zaciągniętej przez LPK w WFOŚiGW w Warszawie w wysokości ponad 24,4 mln zł (z możliwością 10% umorzenia po spłacie pożyczki).
Napisz komentarz
Komentarze