Kontrole prowadzone przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej wymierzone były w nieuczciwych sprzedawców oferujących do sprzedaży zabawki z nielegalnie naniesionymi znakami towarowymi znanych firm. Zabawki znajdowały się wewnątrz boksu handlowego, na regałach sklepowych, w koszach oraz przed pomieszczeniem handlowym. Funkcjonariusze zabezpieczyli 11 251 szt. zabawek, w tym m.in.: pluszaki, lalki, samochody i zestawy kreatywne. Szacunkowa wartość towaru to 675 tys. złotych.
Ponadto w punkcie handlowym znaleziono również puste opakowania z zastrzeżonymi znakami towarowymi. Przedstawiciel kancelarii prawnej reprezentującej firmy będące właścicielami znaków towarowych potwierdził, że wszystkie zabawki zostały nielegalnie opatrzone zastrzeżonymi znakami towarowymi.
Kary i dalsze postępowanie
Funkcjonariusze zabezpieczyli dokumentację finansowo-księgową firmy niezbędną do ustalenia źródła pochodzenia towarów.
Handel towarami z podrobionymi znakami towarowymi jest przestępstwem. Kara wynosi do 5 lat pozbawienia wolności. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy w Warszawie.
Ujawnienia podrobionych zabawek to nie tylko ochrona producentów, ale przede wszystkim najmłodszych konsumentów. Produkowane bez kontroli i nadzoru zabawki, nie spełniają bowiem żadnych norm bezpieczeństwa i mogą zawierać w swym składzie zagrażające zdrowiu substancje chemiczne, m.in. ftalany. Ochrona zdrowia najmłodszych konsumentów to stały obszar działania Krajowej Administracji Skarbowej.
Napisz komentarz
Komentarze