Pieniądze można było wrzucać do puszek w godz. od godz. 8 do godziny 17. Wśród kwestujących na starym cmentarzu znaleźli się m.in. włodarze miasta, ludzie kultury, przedstawiciele organizacji pozarządowych i lokalnych mediów, strażacy oraz harcerze.
Wpływ z tegorocznej zbiórki przeznaczony będzie na renowację grobu rodziny Regielów oraz skromnej mogiły Mariana Ostrowskiego rejenta m. Piaseczna. Stowarzyszenie planuje odrestaurować je w przyszłym roku, ale nie będą to jedyne prace. Jak poinformowało, na zabytkowym cmentarzu znajduje się wiele metalowych, kutych krzyży, które - jako ostatni świadkowie - określają miejsce dawnych pochówków. – To szczególny widok - krzyże bez grobów. Należy im się opieka i wyznaczenie miejsca... spokoju. Zgodnie z sugestią księdza proboszcza, mógłby to być pas wzdłuż muru od strony zachodniej. Zobaczymy, na co pozwoli nam budżet – informuje stowarzyszenie.
W tym roku stowarzyszenie podjęło się m.in. odrestaurowania grobowca rodziny Sołtysiaków.
Społeczny Komitet Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie istnieje od grudnia 1999 r., a od września 2019 r. działa jako stowarzyszenie. Środki na renowację można wpłacać na konto bankowe stowarzyszenia: 56 1020 1169 0000 8802 0300 1898.
Cmentarz parafialny powstał na przełomie XVIII i XIX wieku, a najstarszy pomnik, jaki się zachował, pochodzi z 1808 roku. Znajdują się na nim także groby powstańców styczniowych oraz poległych podczas II wojny światowej, w tym uczestników Powstania Warszawskiego. Obiekt wpisano do rejestru zabytków w roku 1991. Jego zarządcą jest parafia św. Anny w Piasecznie.
Napisz komentarz
Komentarze