Co mówi Kodeks pracy na temat układania grafiku?
Na początek, warto jest zapoznać się z wytycznymi co do układania grafiku, o których mówi Kodeks pracy. Jest to bardzo ważne, ponieważ grafik, który nie będzie zgodny z tymi wytycznymi, nie będzie również zgodny z prawem. Wytyczne, o których mowa w Kodeksie pracy, to:
- układając harmonogram pracy dla swoich pracowników, pracodawca musi uwzględnić pięciodniowy tydzień pracy. Oznacza to, że w ciągu jednego tygodnia pracownik powinien otrzymać dwa dni wolnego od pracy;
- odpoczynek, jaki przysługuje pracownikowi między końcem jednej zmiany, a początkiem drugiej, nie może być krótszy niż jedenaście godzin (bez przerwy);
- z kolei odpoczynek tygodniowy nie może być krótszy niż 35 godzin (bez przerwy);
- pracodawca jest również zobowiązany do tego, aby poinformować swoich pracowników o nadchodzących godzinach pracy minimum z siedmiodniowym wyprzedzeniem.
Czy aplikacja do układania grafiku jest lepsza od standardowych metod?
Do najbardziej powszechnych sposobów, z jakich korzysta się podczas układania harmonogramu pracy dla pracowników, są: kartka papieru oraz arkusz kalkulacyjny. Zarówno jeden, jak i drugi sposób spokojnie można już uznać za archaiczny. Ze względu na szybko rozwijające się firmy, potrzeba jest na system, który pozwoli równie szybko ułożyć grafik, bez zbędnego marnowania czasu, stresu i często błędów (niejednokrotnie doprowadzających do sytuacji, w której ułożony grafik nie jest zgodny z kodeksem pracy). Dlaczego zatem aplikacja do układania grafiku pracy jest lepsza od popularnych metod? Sprawdź na: https://inewi.pl/Funkcje/Grafiki-Pracy.
Aplikacja przede wszystkim odróżnia się od kartki papieru czy nawet arkusza kalkulacyjnego możliwością swobodnych poprawek. Dzięki czemu z łatwością można uwzględnić preferencje godzinowe swojego pracownika czy nagłe zdarzenia, które wymuszają konieczność naniesienia takich poprawek.
Korzystanie z aplikacji tak naprawdę eliminuje ryzyko popełnienia błędu, ponieważ systemu są zaprogramowane w ten sposób, aby nie dopuszczały do zaakceptowania grafiku, który będzie niezgodny z wytycznymi. Chociażby rejestracja czasu pracy, która niejednokrotnie podczas korzystania ze standardowych metod różniła się od wymogów umowy. Dla przykładu można podać sytuację, w której pracodawca chciałby przypisać godziny pracy swojemu pracownikowi, w których między jedną, a drugą zmianą jest mniej niż jedenaście godzin przerwy, System po prostu na to nie zezwoli.
Grafik online to również łatwa dostępność do wglądu nie tylko dla pracodawcy, ale również dla samych pracowników. Wystarczy, że pracodawca udostępni go swoim pracownikom. Jest to kolejny atut przemawiający za korzystaniem z takiej metody, a dodatkowo nie trzeba drukować kopii, dzięki czemu oszczędzony zostaje papier, co wpływa na ekologiczność i finanse firmy.
Jak uwzględnić dni wolne od pracy?
Dzięki korzystaniu z aplikacji do układania harmonogramu pracy z łatwością można uwzględnić konieczne dni wolne, urlopy czy chorobowe. Nie trzeba już liczyć, ile dni wolnych od pracy będziemy mieć w 2023 roku, ponieważ system zrobi to sam, jak np. rejestracja czasu pracy na: https://inewi.pl/Funkcje/Rejestracja-Czasu-Pracy.
Napisz komentarz
Komentarze