Tester oprogramowania – czym się zajmuje?
Przed podjęciem decyzji o aplikowaniu na stanowiska informatyczne, warto sprawdzić, jak wygląda praca jako tester oprogramowania. Osoba na tym stanowisku zajmuje się prawidłowością działania systemów poprzez wykonywanie odpowiednich badań. Pozwalają one określić czy na danym etapie testów nie powstają awarie, czy też usterki techniczne. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości tester ma obowiązek zgłoszenia tego w raporcie osobom za to odpowiedzialnym.
Dodatkowo do obowiązków testera należy zaliczyć również ochronę przed atakami hakerskimi oraz złośliwymi oprogramowaniami. Testowanie jest niezwykle odpowiedzialnym zajęciem, które wymaga od osoby pracującej na tym stanowisku precyzji. W przypadku niedokładnej analizy wprowadzona do użytku aktualizacja na urządzenie mobilne czy też komputer może sprawić wiele problemów firmie, a także osobom, które z niej korzystają.
Jak stworzyć CV na stanowisko testera oprogramowania?
Każda osoba, która stara się o nową pracę, powinna zacząć od napisania swojego CV. Życiorys zawodowy jest niezwykle ważnym elementem, na jaki zwracają uwagę pracodawcy podczas rekrutacji. Pozwala on na sprawdzenie kompetencji, umiejętności, doświadczenia, a także cech charakteru, jakie wykazuje kandydat. Dzięki temu rekruterzy mogą dobrać potencjalnego pracownika pod swoje oczekiwania.
Dobrze wykonane CV powinno być estetyczne i zawierać tylko najpotrzebniejsze informacje o kandydacie, takie jak: dane, wykształcenie, poprzednie stanowisko i specyfikację pracy, znajomość języków obcych, certyfikaty, szkolenia, uprawnienia zawodowe oraz umiejętności miękkie.
Należy także pamiętać o tym, że CV nie powinno przekraczać dwóch stron A4. W przypadku zbyt obszernie napisanego życiorysu zawodowego kandydat może być momentalnie odrzucony przez firmę. Dzieje się tak, ponieważ pracownik kadr ma niewiele czasu na analizę wszystkich dokumentów – z tego też powodu łatwiej mu odrzucić długie CV niż czytać i weryfikować każdy zawarty w nim podpunkt.
Do stworzenia CV można posłużyć się różnymi darmowymi kreatorami dostępnymi na stronach internetowych. Warto także zadbać o to, aby w życiorysie umieścić profesjonalne zdjęcie, które odda pozytywne skojarzenia i zachęci rekrutującego do kontaktu z kandydatem.
Co wpływa na pozytywne rozpatrzenie kandydatury?
Wpływ na pozytywne rozpatrzenie kandydatury mają przede wszystkim nabyte przez kandydata kwalifikacje zawodowe. Większość firm, które umieszcza ogłoszenia o pracę na stanowisko testera oprogramowania, wymaga doświadczenia w testowaniu i tworzeniu skryptów, znajomości biblioteki do testów automatycznych, porozumiewania się w języku angielskim, znajomości zasad zarówno testów obciążeniowych, jak i wydajnościowych, posługiwania się chmurą, komunikatywności i umiejętności pracy w zespole, a także odpowiedzialności za powierzone zadania.
Jeżeli oferta pracy przekracza nieznacznie umiejętności kandydata, warto stworzyć list motywacyjny, który może dodatkowo zachęcić pracodawcę do wyboru kandydatury starającego się o posadę.
List motywacyjny powinien zawierać takie informacje jak: dane adresata, miejsce i datę wysłania listu, dane osobowe i kontaktowe, nazwę stanowiska, na jakie aplikuje kandydat, cel zawodowy, uzasadnienie, które może przekonać pracodawcę do zatrudnienia, uwzględnienie nadziei do rozmowy, podpis i klauzulę.
Oprócz listu motywacyjnego dobrym pomysłem, jaki wpłynie pozytywnie na kandydaturę potencjalnego pracownika, może być polecenie przez znajomego. Dzięki polecaniu znajomego osoba, która szuka pracy, ma większe szanse na pozytywne rozpatrzenie jej kandydatury.
Napisz komentarz
Komentarze