Jacek Kitliński od zawsze pracował z młodzieżą – między innymi w akademii piłkarskiej MKS Piaseczno. Jego warsztat trenerski został dostrzeżony przez trenera Zygmunta Ocimka, który zaoferował mu funkcję asystenta w prowadzonej przez siebie reprezentacji Mazowsza w roczniku 1990. W 2001 roku objął on już posadę szkoleniowca 10-latków.
Jako trener kadr Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej Kitliński miał udział w rozwoju piłkarskim reprezentantów Polski takich jak: Wojciech Szczęsny, Michał Kucharczyk, Tomasz Kupisz, Jakub Kosecki czy Łukasz Teodorczyk. Ostatnie lata to praca w szkole w Mrokowie oraz w drużynach Orlęta Mroków i Walka Kosów. Niestety obecnie nie jest już w stanie realizować swojej pasji, jaką jest szkolenie młodzieży, a, co więcej, nawet samodzielnie funkcjonować.
Od maja 2022 roku Jacek Kitliński zmaga się ze śmiertelną chorobą Creutzfeldta-Jakoba. To rzadkie schorzenie ośrodkowego układu nerwowego. Do jej najczęstszych objawów należą głównie zaburzenia neurologiczne – zaburzenia snu, zmiany osobowości, osłabienie, drgawki, utrata wzroku, utrata zdolności używania mowy i pisma lub rozumienia, postępująca demencja. Proces chorobowy kończy się zgonem, który następuje najczęściej w przeciągu 1-2 lat od wystąpienia objawów. U około 5 procent chorych choroba przybiera długi, powolny przebieg. Obecnie trwa walka, w której trener nie jest osamotniony.
Wyrównana rywalizacja
W niedzielę 6 listopada na Stadionie Miejskim w Piasecznie odbył się Turniej Charytatywny dla Jacka Kitlińskiego pod patronatem Lasów Państwowych. W zawodach dla rocznika 2013 wzięli udział: Radomiak Radom, Wicher Kobyłka, FC Lesznowola, KS Ursus Warszawa, Przyszłość Góry Kalwarii, Akademia Piłkarska Green Piaseczno i gospodarze MKS Piaseczno.
Rywalizacja toczyła się w dwóch grupach – w grupie A najlepiej spisali się młodzi piłkarze Przyszłości, a w grupie B najwięcej punktów zgromadził Radomiak. Po fazie grupowej nastąpił podział na „Ligę Mistrzów” oraz „Ligę Europy”. Mecze były bardzo wyrównane i ostatecznie o wygranej zadecydował lepszy bilans bramkowy – w pierwszych rozgrywkach MKS wyprzedził mającego identyczny dorobek punktowy Radomiaka, a w drugich MKS II miał mniej straconych goli od FC Lesznowola. Nie wynik był jednak tego dnia najważniejszy.
Piłka z autografem Czesława Michniewicza i inne skarby
Wydarzenie było połączone z kiermaszem wypieków, zbiórką pieniędzy oraz licytacją (również online), z której całkowity dochód został przeznaczony na leczenie trenera. Była to gratka dla kibiców piłkarskich, ponieważ mogli oni wylicytować prawdziwe skarby jak piłka podpisana przez obecnego selekcjonera reprezentacji Polski (poszła za 1500 złotych), piłka z autografami polskich olimpijczyków z Monachium z 1972 roku i różne oryginalne koszulki – trykot Jakuba Rzeźniczaka z autografami piłkarzy Wisły Płock, koszulka Legii Warszawa sygnowana przez Pawła Wszołka, koszulka, również z autografem, Łukasza Teodorczyka z czasów Charleroi oraz inne kibicowskie perełki. Dzięki akcji udało się zgromadzić całkiem pokaźną sumę.
Napisz komentarz
Komentarze