Czynsz administracyjny - z jakimi opłatami musimy się liczyć?

Na całkowity koszt wynajęcia mieszkania składają się przynajmniej dwa rodzaje opłat, które zwyczajowo nazywamy tak samo – czynszem. Może być to dość mylące dlatego warto pamiętać, że czym innym jest kwota, którą umawiamy się płacić właścicielowi lokalu, a czym jest rzeczywisty czynsz, czyli comiesięczne opłaty, które uiszczamy na rzecz zarządcy, spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Co składa się na jego wysokość?
Czynsz administracyjny - z jakimi opłatami musimy się liczyć?

Źródło: Materiał partnera

Najważniejsze dwie składowe::

  • opłaty zależne od zarządcy – czyli koszty związane z administrowaniem nieruchomością (budynkiem),
  • opłaty niezależne od zarządcy – czyli opłaty wynikające z kosztów eksploatacyjnych naszej prywatnej nieruchomości (mieszkania).

Opłaty zależne od zarządcy

Opłaty te pobierane są na utrzymanie budynku oraz wewnętrznych i zewnętrznych, ale wciąż przynależnych do niego części wspólnych, ubezpieczenia nieruchomości i jej obsługi prawno-administracyjnej oraz innych niezbędnych usług. Ich wysokość jest zależna od wielu czynników takich jak powierzchnia budynku oraz jego stan techniczny, lokalizacja przykładowo nieruchomości Warszawa, wysokość pensji osób zajmujących się budynkiem oraz wyniki przetargów na wykonanie rozmaitych usług. Jest to opłata, którą można próbować manipulować, ale jedynie w ramach uczestnictwa w posiedzeniach spółdzielni lub wspólnot mieszkaniowych. W większości przypadków należy się jednak do nich w pełni dostosować.

Opłaty niezależne od zarządcy

Opłaty niezależne od zarządcy to inaczej koszty eksploatacyjne nakładane przez zewnętrzne jednostki (zwykle Radę Miasta lub Radę Gminy) i pobierane przez odpowiedzialne za dostarczanie danego medium przedsiębiorstwa. Dokładna wysokość opłat zależy od zużycia danego medium, do których zaliczają się między innymi woda, kanalizacja, prąd, ogrzewanie, gaz, wywóz śmieci, internet, telewizja oraz podatek od nieruchomości. Opłaty te występują w różnych konfiguracjach i są zależne od wielu czynników - zarówno czysto technicznych (np. typu ogrzewania), jak i umowy z właścicielem, który może pokrywać część tych kosztów oraz brać udział w posiedzeniach wspólnoty w imieniu lokatora.

Jak obniżyć opłaty za czynsz?

Nie wszystkie opłaty można obniżyć, część z nich jest stała i niezależna od naszych wysiłków albo czyjejś dobrej woli. Przede wszystkim warto być aktywnym członkiem wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Członkostwo daje nam realny wpływ na wysokość opłat ustalanych przez zarządcę, wybór podwykonawców oraz na kontrolę podejmowanych przez niego działań. Nawet jeśli wspólnota nie jest otwarta na dyskusję, wciąż warto brać udział w posiedzeniach, aby mieć pełną wiedzę na temat gospodarowania budynkiem, w którym mieszkamy.

 

Inną metodą, która może pomóc nam nieco obniżyć nasze comiesięczne opłaty jest oszczędzanie wody, które nie tylko sprawi, że będziemy mniej płacić za zużycie tego medium, ale też obniży też często bezpośrednio związaną ze zużyciem wody opłatę za wywóz śmieci, nie wspominając już o niezwykle ważnym obecnie aspekcie ekologicznym.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama