Właściwości śliwek
Śliwka to naprawdę wyjątkowy owoc. Jest on źródłem wielu cennych składników odżywczych jak np. witamina A, C, E, K, a także potas, fosfor, żelazo czy magnez. Śliwki są bardzo dobrym rozwiązaniem na zaparcia. Stabilizują trawienie, a także zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory, w tym nowotwór jelita grubego. Nie można także zapomnieć, że śliwki wyróżniają się także bardzo pozytywnym wpływem na układ nerwowy. Jednym z ich ważniejszych składników jest potas, który reguluje poziom ciśnienia. Niezwykle istotny jest także wpływ śliwek na kości. Działają one wzmacniająco i zapobiega rozwojowi osteoporozy lub blokują jej postępowanie.
1. Sok z suszonych śliwek
Warto kupić śliwki w promocji, by przygotować z nich pyszny i wartościowy sok. W tym celu wystarczy zabrać kilka owoców i usunąć z nich pestki. Następnie umieścić je w słoiku i zalać wrzątkiem. Kiedy tak przygotowany napar wystygnie, wystarczy włożyć go do lodówki i po 24 godzinach zblendować. Czasem może się okazać, że sok będzie zbyt gęsty, jednak bardzo łatwo można temu zaradzić. Wystarczy dodać do niego trochę przegotowanej wody.
2. Przecierowy sok ze śliwek
Bardzo często gazetka promocyjna Lidl zawiera niezwykle interesujące propozycje dotyczące różnych odmian świeżych śliwek. Kupując je można także w trochę inny sposób przygotować wyjątkowy przecierowy, gęsty sok. W pierwszej kolejności, trzeba usunąć pestki z owoców i włożyć owoce do rondelka. Na 5 kg śliwek potrzebne będzie około 0,75 l wody. Taką mieszankę, trzeba podgrzać do 80 st. Celsjusza i zostawić na ogniu przez 25 minut.
Bardzo ważne jest to, aby śliwki cały czas mieszać. Finalnie powinna powstać z nich dość lepka i gęsta masa, którą w następnej kolejności trzeba będzie przetrzeć przez sito i przełożyć do większego naczynia. Tak przygotowany przecier, ponownie trzeba doprowadzić do wrzenia i zanim zacznie się gotować, rozlać do słoiczków i szczelnie zamknąć. Kolejnym krokiem jest włożenie słoiczków do garnka wypełnionego ciepłą wodą (około 60-70 st. Celsjusza) i podgrzewanie ich przez kilka minut. Tak przygotowany sok, jest najbardziej wartościowy. Można go pić przez całą zimę.
3. Sok ze śliwek w sokowirówce
Kolejną możliwością jest przygotowanie wartościowego napoju że śliwek w sokowirówce. Decydując się na ten przepis, warto jednak wybrać słodkie odmiany. W tym celu w pierwszej kolejności trzeba bardzo dokładnie umyć owoce i osączyć je na ręcznik papierowym. Następnie włożyć owoce do sokowirówka i wycisnąć z nich sok. Kolejnym krokiem jest podgrzanie napoju do około 80 st. Celsjusza i przelanie do wcześniej przygotowanych słoiczków. Po szczelnym zamknięciu słoiczki trzeba ustawić w garnku wypełnionym wodą i podgrzać przez chwile.
Po ich całkowitym wystygnięciu, bardzo ważne jest to, aby przechowywać słoiczki w miejscu, które jest wystarczająco ciemne i chłodne. Sok że śliwek może przynieść naprawdę wiele korzyści dla zdrowia. Jego przygotowanie nie jest trudne i nie zajmuje zbyt dużo czasu. Wystarczy skorzystać z jednego z wyżej wymiennych przepisów i cieszyć się pysznym i wartościowym napojem o każdej porze roku.
Napisz komentarz
Komentarze