Remont ponad 13-metrowego obiektu mógł być możliwy m.in. dzięki funduszom przyznanym przez wojewódzkiego konserwatora zabytków w kwocie 200 tys. zł. Środki te przeznaczono na sporządzenie dokumentacji projektowej i przeprowadzenie robót – wymianę dachu i nowe elewacje.
Jak poinformowano, zakończył się pierwszy etap remontu. W ubiegłym tygodniu dzięki wsparciu urzędu gminy Góra Kalwaria, na zakończenie prac na dachu przytwierdzono metalową chorągiewkę. Widnieją na niej daty wybudowania wiatraka i uruchomienia go w Lininie (1854 i 1917 r.) oraz inicjały tutejszego młynarza, który go kupił (SK – Stanisław Klimek).
Śmigło i schody
Właściciele obiektu będą ubiegać się o kolejne środki, tym razem na wyposażenie wiatraka w śmigło i schody zewnętrzne. W planach jest także odnowienie wnętrza. Właścicielka i jej rodzina zamierzają w przyszłości udostępnić obiekt do zwiedzania.
Drewniany wiatrak pochodzi z połowy XIX wieku. Początkowo pracował na warszawskiej Woli. Około 1916 roku został zakupiony przez młynarza z Linina i przetransportowany na jego działkę koleją. Był w użyciu do połowy XX wieku.
Napisz komentarz
Komentarze