Dostępność specjalistów w zakresie zdrowia psychicznego na terenie powiatu była do tej pory ograniczona. W piaseczyńskim szpitalu na wizytę do psychiatry w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia trzeba czekać wiele tygodni. Zresztą psychiatria w całej Polsce kuleje, a zachorowalność na zaburzenia związane ze zdrowiem psychicznym rośnie. Dlatego uruchomienie Centrum Zdrowia Psychicznego dla dorosłych to ogromne wsparcie dla osób chorych.
W ramach CZP działają trzy placówki – w Konstancinie-Jeziornie (ul. Wacława Gąsiorowskiego 15 i 12/14), Piasecznie (ul. Powstańców Warszawy 29, II piętro) oraz Tarczynie (ul. Warszawska 42). W każdej z nich funkcjonuje punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny, a także poradnia zdrowia psychicznego, świadcząca ambulatoryjną pomoc psychiatryczną i psychologiczno-terapeutyczną.
W konstancińskim oddziale działa także oddział dzienny psychiatryczny, na którym leczeni są pacjenci z szerokim wachlarzem schorzeń definiowanych zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Zaburzeń Psychicznych i Zaburzeń Zachowania ICD-10. Ponadto chorzy mogą skorzystać także z zespołu leczenia środowiskowego, który w razie potrzeby udziela pomocy w domu pacjenta.
Z odpowiednim doświadczeniem
CZP tworzy ok. 70 osób. Jak przyznaje Łukasz Goryszewski, Dyrektor Operacyjny Centrum Zdrowia Psychicznego Piaseczno, stworzenie zespołu było trudnym zadaniem. – Polsce brakuje specjalistów, zarówno lekarzy psychiatrów, jak i psychologów i pielęgniarek z odpowiednim doświadczeniem – informuje dr Goryszewski. – Na szczęście udało nam się zebrać zespół znakomitych specjalistów, który pracuje pod kierownictwem dyrektor Centrum Zdrowia Psychicznego dr hab. n.med. Anny Mosiołek – lekarza psychiatry – dodaje.
Specjaliści świadczą pomoc w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Organem prowadzącym CZP jest Medikar Sp. z o. o. Sp. k., która od wielu lat prowadzi działalność medyczną - kompleksową, specjalistyczną opiekę medyczną w zakresie diagnozy i rehabilitacji przy leczeniu schorzeń narządu ruchu i układu nerwowego.
Napisz komentarz
Komentarze