Działające od 1997 roku w Piasecznie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej nie może dłużej korzystać z budynku przy ulicy Modrzewiowej 2, gdyż wymaga on kosztownego remontu, a ten ze względów formalnych nie jest możliwy. Kilka lat temu na nową siedzibę wytypowano jedno ze skrzydeł Szkoły Podstawowej nr 5 w Piasecznie, ale do przeprowadzki WTZ na ul. Sikorskiego nie doszło, bo nie zgodzili się na nią rodzice uczniów. – Społecznie dla obu stron był to kapitalny pomysł, zaczęliśmy już nawet przygotowywać dzieci do kontaktu z osobami z niepełnosprawnościami – opowiada Grzegorz Szymański, zastępca kierownika WTZ. – Cieszymy się, że w końcu w tej sprawie zaczęło się dziać coś realnego. Czekamy na remont budynku, będziemy też prosić o jego rozbudowę, bo metrażowo jest mniejszy od tego, który zajmujemy obecnie – dodaje.
Budynek dawnego żłobka przy ul. Chyliczkowskiej 47 będzie wyremontowany i przystosowany do prowadzenia warsztatów terapii zajęciowej. Decyzję o tym można było podjąć po tym, jak sąd musiał uregulować kwestię własności nieruchomości, uznając gminę za jej właściciela. - Rozwiązanie przyszło dość nieoczekiwanie i ogromnie się cieszę, że udało się porozumieć w sprawie przeznaczenia na ten cel budynku przy ul. Chyliczkowskiej – nie kryje zadowolenia wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak.
Dzięki porozumieniu gminy i powiatu starostwo wyremontuje i dostosuje budynek do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na jego adaptację Piaseczno przekaże powiatowi 1 mln złotych, na co zgodziła się już rada miejska. Teraz czas na ruch starostwa i rady powiatu. Po wprowadzeniu zadania do jego budżetu możliwe będzie zaprojektowanie modernizacji budynku.
Rozwijają umiejętności
Obecnie warsztaty prowadzone są dla ok. 70 osób w Piasecznie i Górze Kalwarii, ale zapotrzebowanie „rynkowe” na tego typu działalność jest większe.
WTZ to miejsce dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi i ruchowymi, które rokują społecznie i zawodowo. Główną formą rehabilitacji jest terapia zajęciowa. Dzięki niej zwiększa się lub utrzymuje zakresu ruchu i sprawności manualnej, poprawia pamięć oraz koncentracja. Uczestnictwo w terapii stwarza też okazję do kontaktów społecznych. Systematyczna praca w pracowniach pozwala uczestnikom rozwinąć umiejętności i cechy niezbędne w pracy zawodowej. Podczas zajęć przygotowuje się uczestników do samodzielności w życiu codziennym. Dzięki przygotowaniu podczas WTZ osoby z niepełnosprawnością mogą pracować w zwykłych zakładach pracy.
Napisz komentarz
Komentarze