Z okazji jubileuszu odbyła się uroczystość, w której udział wzięli m.in. uczniowie, kadra pedagogiczna, ale także absolwenci placówki. Oprócz występów artystycznych nie zabrakło także wzruszających wspomnień. – Platerówka to szkoła z długą i burzliwą historią – podkreślała Małgorzata Mardas, dyrektorka szkoły.
Rzeczy nieprawdopodobne
Początki placówki sięgają 1905 roku. Jak przypomniała Małgorzata Mardas, do Zalesia przeniesiono ją w 1944 roku, ale nieco ponad 20 lat później zamknęły ją ówczesne władze. W 2002 roku w wyniku działań ówczesnej dyrektor Małgorzaty Łukasiak-Zamojskiej, Stowarzyszenia Przyjaciół i Wychowanków Średniej Szkoły Ogólnokształcącej im E. Plater w Warszawie i Zalesiu Dolnym, rady pedagogicznej, uczniów i społeczności lokalnej powstał zespół szkół.
– Nawiązując do długoletniej tradycji, zespołowi oraz wchodzącym w jego skład szkołom, nadano dumne imię Emilii Plater. Tych 20 lat to okres niezwykłego rozwoju. Działy się tu rzeczy nieprawdopodobne, pracowaliśmy z pasją, nie licząc godzin. Budowaliśmy relacje oparte na wzajemnym szacunku i współpracy – dodała dyrektor Mardas.
Aktualnie w ZS nr 2 im. Emilii Plater mieści się 4-letnie Liceum Ogólnokształcące oraz 5-letnie Technikum Hotelarskie.
Historia Platerówki
W 1905 roku Emilia Szteinbokówna odziedziczyła jedną z najlepszych żeńskich pensji w Warszawie, która mieściła się przy ulicy Elektoralnej, a później przy ulicy Mazowieckiej 12. W 1919/20 r. szkoła została przemianowana na Państwowe Gimnazjum i Liceum Żeńskie. Jej patronką została Emilia Plater – polska hrabianka, kapitan Wojska Polskiego. Emilia Plater jest symbolem patriotyzmu i walki o niepodległość.
W latach 30-tych w Zalesiu Dolnym wybudowano letnią siedzibę placówki. Pełniła ona funkcję zielonej szkoły. Po tym, jak w czasie II wojny światowej w 1944 r. spalono budynek szkoły, przeniesiono ją do Zalesia Dolnego. Funkcjonowała na tym terenie do roku 1967, następnie została zamknięta. „Platerówka” była kuźnią opozycji wobec władzy i systemu. Od 1967 r. w jej siedzibie mieścił się ZS Zawodowych, a od 1980 ZS Ekonomicznych. W 2002 r. powołano do życia Zespół Szkół nr 2 im. E. Plater.
Napisz komentarz
Komentarze