Dlaczego postanowiła Pani związać się z piłką nożną?
Można powiedzieć, że od najmłodszych lat skazana byłam na piłkę nożną. Tata najpierw był zawodnikiem, później trenerem. Starszy brat Tomek również występował jako piłkarz. Czas wolny spędzałam więc na boisku u boku brata i taty. Piłkę nożną miałam w genach. Pokochałam ją od najmłodszych lat. Po jednych z zawodów szkół podstawowych tata zdecydował się założyć klub żeński. Gosirki powstały z myślą o mnie, to tutaj odbywałam pierwsze treningi, mecze. Jestem wychowanką Piaseczna, związana z tym miastem i Klubem od urodzenia. Jako zawodniczka największe sukcesy osiągnęłam jednak w Łęcznej, zdobywając brązowy medal mistrzostw Polski. Na swoim koncie mam też występy w reprezentacji Polski, ale to krótki epizod. Od dawna wiedziałam, że po zakończeniu kariery pozostanę przy piłce. Jestem trenerką, zdobyłam licencję UEFA B, która pozwala na pracę z dziećmi oraz seniorskimi drużynami. Obecnie pełnię jeszcze wiele innych obowiązków, pracy trenerskiej pozostawiłam sobie już niewiele.
W swojej karierze występowała Pani na najwyższym szczeblu rozgrywek kobiecego futbolu. Ile pracy kosztowało Panią, aby tam dotrzeć?
Dla piłki nożnej poświęciłam wiele czasu. Gdy inni nastolatkowie chodzili imprezy, ja wybierałam trening, a weekendami mecze i wyjazdy po całej Polsce. Dzięki temu grając na najwyższym szczeblu piłki kobiecej, wystąpiłam w ponad 100 meczach, zdobywając dużo bramek. Wiele wyrzeczeń, mnóstwo godzin na treningu, niezliczona ilość pracy zespołowej i indywidualnej. Nie żałuję jednak piłka nożna dawała mi wiele satysfakcji.
Czy w obecnych czasach piłka nożna kobiet zyskuje na popularności?
W ostatnich latach o piłce kobiecej jest głośniej. Możemy jej też zobaczyć więcej w telewizji, internecie czy materiałach prasowych. Jakość szkolenia stoi na wyższym poziomie, trenerzy i trenerki korzystają ze szkoleń dedykowanych pracy z kobietami, dziewczynkami. Wiadomo, że praca w kobiecym futbolu różni się od tej w męskim.
Jakie korzyści z treningów odnoszą młode adeptki futbolu?
Dziewczynki, które zaczynają swoją przygodę z piłką nożną, mają przede wszystkim czerpać radość z uprawiania tej dyscypliny. Trenerzy i trenerki muszą zaś zadbać o harmonijny rozwój zawodniczek. Ogólna sprawność fizyczna jest dziś niezwykle ważna. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że w ostatnim czasie młodzież miała mniej ruchu ze względu na ograniczenia w pandemii czy zbyt częsty dostęp do urządzeń elektronicznych.
Futbol to dla Pani…
Pasja. Piłka nożna to piękny sport, w którym towarzyszy nam wiele emocji. Uczy też pracy, systematyczności, pracowitości. Futbol dał mi w życiu wiele sukcesów, ale przede wszystkim dużo satysfakcji, prawdziwych przyjaciół i wspomnienia, których nikt mi nie odbierze.
Napisz komentarz
Komentarze