Ujemne temperatury, które pojawiły się w ostatnich dniach, nie dają gwarancji, że lód wytrzyma ciężar człowieka. Do przypadków utonięć w wyniku załamania się tafli lodu najczęściej dochodzi podczas zabawy dzieci, jazdy na łyżwach po otwartych akwenach, łowienia ryb w przeręblach czy po prostu spacerowania.
W ramach działań profilaktycznych Piaseczyńskie WOPR - Grupa Interwencyjna Góra Kalwaria instruuje jak dbać o bezpieczeństwo na akwenach podczas zimy.
– Wchodząc na zamarznięty zbiornik, zawsze ryzykujesz – przestrzegają. Podpowiadają też co zrobić, gdy dojdzie do niebezpiecznego zdarzenia na akwenie.
Do brzegu w pozycji leżącej
Gdy załamie się pod tobą lód staraj się zachować spokój, unikaj gwałtownych ruchów. Uważaj, aby nie wpłynąć pod lód. Rozłóż szeroko ręce, aby zwiększyć kontakt z pokrywą lodową. Staraj się wydostać z wody, ostrożnie podciągając się na rękach.
Gdy wydostaniesz się na powierzchnię lodu, poruszaj się w kierunku brzegu w pozycji leżącej, tak aby zmniejszyć nacisk na lód. Przez cały czas staraj się głośno wzywać pomocy.
Natychmiast wezwij pomoc
Natomiast, jeśli jesteś świadkiem zdarzenia, gdy pod kimś załamał się lód, natychmiast dzwoń na nr 112 i wezwij profesjonalną pomoc. Jeśli to możliwe, staraj się pomóc osobie poszkodowanej, cały czas pozostając na lądzie. Nie podawaj bezpośrednio ręki, ale jakiś przedmiot.
Osoba, która przebywa w zimniej wodzie do 15 min, powinna być w stanie chwycić taki przedmiot. Może to być kijek narciarski, konar drzewa, kij hokejowy, sanki, linka holownicza z samochodu czy nawet szal lub kurtka. Stojąc na lądzie, jesteśmy w stanie wyciągnąć w ten sposób osobę poszkodowaną.
Napisz komentarz
Komentarze