Historia Muzeum w Piasecznie sięga 2004 roku. Dzięki zbiorom kolekcjonera Jerzego Duszy, stworzono Muzeum Regionalne, które mieściło się w budynku starej plebani, przy kościele św. Anny w Piasecznie. Decyzję o stworzeniu na jego podwalinach nowej jednostki – Muzeum Piaseczna – podjęła w 2018 roku rada miejska.
Od kwietnia br. na stanowisko dyrektora placówki powołano Violettę Jarząbkowską. Będące w organizacji Muzeum Piaseczna, którego otwarcie planowane jest na drugą połowę 2023 roku, czeka na zakończenie przebudowy i modernizacji głównej siedziby. Budynek starej plebani to od wielu miesięcy jeden wielki plac budowy, ale także obiekt badań. Przeprowadzone analizy potwierdziły, że wybudowano go około 1800 roku.
Nowe funkcje i eksponaty
Po remoncie stara plebania będzie miała zupełnie nowe funkcje użytkowe, które mają być wykorzystywane na potrzeby kultury i edukacji. W ramach modernizacji budynek zabezpieczany jest przed dalszą degradacją, m.in. zastosowanie izolacji przeciwwilgociowych, warstw ochronnych, czy wykonanie mocniejszych konstrukcji. Co ważne, obiekt stanie się dostępny dla osób z niepełnosprawnościami.
Jak na muzeum przystało, placówka nieustannie zbiera eksponaty związane z Piasecznem. Ostatnio pozyskało przedmiot unikatowy – pierwszą kroplę szkła z próbnego uruchomienia huty, która niegdyś działała w Zakładach Lamp Oscyloskopowych „Zelos”.
W strukturach muzeum znajdzie się będący również w trakcie remontu inny zabytek - dworek „Poniatówka” w Piasecznie oraz historyczny dom „Zośki” w Zalesiu Dolnym.
Napisz komentarz
Komentarze