Wyjątkowy rok z powodu wojny, ale i rozmachu inwestycyjnego

Skutki pandemii, wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny, zmiany podatkowe, inflacja - z tym wszystkim mierzyły się i nadal mierzyć będą samorządy. W związku z przełomem roku poprosiliśmy wójtów i burmistrzów gmin powiatu piaseczyńskiego oraz starostę o podzielenie się refleksjami dotyczącymi tego, co udało się lub nie zrealizować w roku ubiegłym oraz planów i wyzwań na 2023 rok. Na nasze pytania odpowiedział m.in. starosta Ksawery Gut.
Wyjątkowy rok z powodu wojny, ale i rozmachu inwestycyjnego
Starosta Ksawery Gut dziękuje pracownikom i mieszkańcom za wsparcie obywateli Ukrainy

Źródło: www.piaseczno.pl

Jak ocenia Pan 2022 rok w powiecie? Co było wyjątkowo trudne? Co uznaje Pan za sukces swój i kierowanej przez Pana jednostki samorządu? Czego nie udało się zrealizować?

Poprzedni rok był pełen wyzwań i trudnych emocji. Na początku roku otrzymaliśmy polecenie aby przygotować w byłej jednostce rakietowej, od lat nieużywanej, ośrodek dla osób, które będą uciekać ze swojego kraju w razie wybuchu konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Kiedy to zrobiliśmy, ta wojna faktycznie wybuchła. Musieliśmy się zorganizować, nasi urzędnicy pracowali w ośrodku od rana do wieczora, w weekendy. Pomagali nam mieszkańcy, organizacje pozarządowe, firmy. Już dziękowałem, ale dziękuje jeszcze raz bo dzięki tej współpracy i zjednoczeniu pomogliśmy setkom ludzi być może w najgorszym momencie ich życia. 

Mimo wybuchu wojny w Ukrainie, szalejących cen, zwłaszcza w branży budowalnej, wykonaliśmy w zasadzie cały plan inwestycyjny jaki przyjęliśmy na 2022 rok. Był on zupełnie wyjątkowy, zakładał przeprowadzenie wielu inwestycji na raz. Wydaliśmy 91 milionów złotych. Włożyliśmy w to dużo pracy, ale zrealizowaliśmy dużo potrzebnych mieszkańcom inwestycji: m.in.  ulicę Pod Bateriami, skrzyżowania w Baniosze i Żabieńcu, skończyliśmy drogi dojazdowe do S7 przed jej otwarciem. Zbudowaliśmy i przebudowaliśmy też mnóstwo mniejszych dróg, nieuczęszczanych przez wszystkich mieszkańców, ale bardzo ważnych dla lokalnych społeczności. W sumie zyskaliśmy w poprzednim roku prawie 23 kilometry nowej nawierzchni. Dla mnie najważniejsze jest, że dzięki tym inwestycjom nasi mieszkańcy poruszają się po powiatowych drogach bezpieczniej i bardziej komfortowo.

Jakie nadzieje wiąże Pan z 2023 rokiem? Co jest najważniejszym planem do zrealizowania? Co będzie największym wyzwaniem? Jakie są Pana obawy związane z nowym rokiem?

O 2023 roku myślę pozytywnie, aczkolwiek wyzwaniem będą rosnące koszty i spadające dochody powiatu. Zapewniam jednak, że nie zabraknie nam energii i też będzie się działo. Przed nami sporo inwestycji, chociażby ulica Krasickiego w Nowej Iwicznej, Sielska w Siedliskach, droga w Wojciechowicach, całkiem nowa droga łącząca ul. Orężną z DW 721 no i oczywiście Sienkiewicza. Jestem dobrej myśli. Oczywiście planów mamy dużo więcej, nie tylko tych drogowych, ale nie sposób je wszystkie wymienić. 

Czytaj także: Będzie rondo na kolejnym trudnym skrzyżowaniu

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama