Ranking najbardziej poszukiwanych zawodów w 2023
Za Barometrem Zawodów wskazujemy ranking profesji, w których brakuje wykwalifikowanych rąk do pracy. Po tym zestawieniu możemy oczekiwać, że przedstawiciele wskazanych zawodów nie będą mieli problemów ze znalezieniem pracy przynajmniej w 2023 roku. Kolejność nieprzypadkowa wskazuje na pokrewieństwo poszczególnych branży. Na początku listy znajdują się zawody, związane z branżą budowlaną, przemysłową oraz transportową. Natomiast w drugiej części mieszczą się zawody z zakresu rachunkowości, a także sektorów medycznych, opiekuńczych oraz edukacyjnych.
- Cieśle i stolarze budowlani
- Dekarze i blacharze budowlani
- Robotnicy budowlani
- Murarze i tynkarze
- Pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie
- Monterzy instalacji budowlanych
- Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy
- Spawacze
- Ślusarze
- Operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych
- Operatorzy obrabiarek skrawających
- Kierowcy autobusów
- Kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych
- Mechanicy pojazdów samochodowych
- Magazynierzy
- Kucharze
- Pracownicy ds. rachunkowości i księgowości
- Samodzielni księgowi
- Lekarze
- Fizjoterapeuci i masażyści
- Opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej
- Pielęgniarki i położne
- Psycholodzy i psychoterapeuci
- Nauczyciele praktycznej nauki zawodu
- Nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących
- Nauczyciele przedmiotów zawodowych
- Nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych
Jakie wnioski płyną z rankingu?
Ułożenie listy wskazuje także na istotną kwestię, która może być istotna dla osób poszukujących pracy. Zawody, które zostały wymienione, w pierwszej kolejności stanowią profesje o niskim progu wejścia w nie, tzn. zazwyczaj wystarczy parotygodniowe szkolenie, aby rozpocząć pracę w tym zawodzie. A zatem rozpoczynając przygotowania do wskazanych zawodów w najbliższym czasie, możesz znaleźć zatrudnienie już niedługo. Z kolei zawody, typu nauczyciel, księgowy, psycholog czy lekarz wymagają wieloletniego kształcenia i nakładu pracy w naukę, przez co ich obecność w tegorocznym rankingu jest korzystną informacją raczej dla osób, które już wcześniej rozpoczęły studia w tym kierunku.
Ponadto warto zauważyć, że względem poprzedniego roku, ranking skurczył się o trzy profesje. W dodatku podobnie jak w 2022, w tym roku nie utworzono rubryki z zawodami nadwyżkowymi, czyli tymi, którymi rynek pracy się już nasycił, a pracownicy nie mogą znaleźć zatrudnienia w swoim zawodzie. Warto jednak myśleć o dłuższej perspektywie i mieć na uwadze dynamiczne zmiany, które uczą, że najlepiej jest się trzymać najbezpieczniejszych rozwiązań w niepewnych czasach.
Jak zasilić szeregi deficytowych pracowników?
Pomimo deficytu we wskazanych zawodach, same chęci do pracy nie wystarczą, żeby uzyskać zatrudnienie. Najistotniejsze jest zdobycie wymaganych kwalifikacji. Co zrobić, żeby to osiągnąć? Najsensowniej jest się zapisać na wybrany kurs, przygotowujący do wykonywania zawodu – Centrum szkoleniowe Lektor oferuje wiele możliwości w tym względzie. Wśród propozycji znajdują się m.in. szkolenia UDT, pozwalające uzyskać uprawnienia do obsługi dźwigu, żurawia, suwnicy itp. czy kursy dla kierowców, dedykowane zarówno kierowcom samochodów ciężarowych i cystern, jak i kierowcom autobusów. Można zapisać się także na kurs przygotowujący do pracy spawacza, operatora specjalistycznego sprzętu do robót ziemnych lub drogowych, specjalisty SEP itp.
Zadbaj o swoją karierę zawodową w 2023 roku!
Dobry fach w ręku otwiera szereg zawodowych możliwości. Dlatego w tym roku postaw na kształcenie i wreszcie znajdź pewne zatrudnienie od ręki. Pracodawcy czekają na pracowników takich jak Ty!
Napisz komentarz
Komentarze