W jaki sposób należy zarejestrować nowe auto?
Auto, które kupujesz w salonie, musisz zarejestrować na siebie. 4 czerwca 2021 formalność ta została znacznie uproszczona. Nie musisz już udawać się osobiście do urzędu, a dokumentacją może zająć się salon, w którym kupiłeś auto. Wystarczy, że osobiście albo elektronicznie złożysz w nim odpowiednie dokumenty. Dzięki temu to w gestii przedstawiciela salonu jest odbiór dokumentów z urzędu: decyzji o czasowej rejestracji pojazdu oraz tablic rejestracyjnych.
Pośrednik składa wniosek o rejestrację pojazdu we właściwym dla miejsca zamieszkania posiadacza auta wydziale komunikacji, za pośrednictwem konta firmowego w Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej. Rejestracja nowego samochodu z salonu wynosi 95 złotych.
Jakie dane musisz udostępnić przedstawicielowi salonu?
Aby pośrednik mógł złożyć wniosek o rejestrację twojego samochodu, musisz przekazać mu dane dotyczące właściciela pojazdu:
· imię i nazwisko,
· PESEL,
· datę i miejsce urodzenia,
· REGON i nazwę firmy, jeśli kupiłeś auto na firmę.
Niezbędne do rejestracji są również dane auta:
· nr VIN,
· dane techniczne pojazdu: marka i model, typ pojazdu, rok produkcji, przeznaczenie pojazdu,
· dowód nabycia auta,
· dane salonu,
· świadectwo zgodności WE,
Jeśli salon sprowadził auto z zagranicy, potrzebny jest także dowód odprawy celnej przywozowej oraz dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju.
OC pojazdu – o tym również trzeba pamiętać
Po zakupie auta masz obowiązek ubezpieczyć je polisą OC. Zgodnie z ustawą, musisz to zrobić najpóźniej w dniu rejestracji samochodu w urzędzie. Za brak OC pojazdu grożą wysokie kary! OC zapewnia podstawową ochronę w razie spowodowania wypadku, dlatego jego opłacenie jest takie istotne. Niektórzy dealerzy proponują wykupienie tego ubezpieczenia w salonie, od razu po zakupie auta. Nie zawsze będzie to jednak najkorzystniejsza oferta, dlatego warto zapoznać się z propozycjami innych towarzystw ubezpieczeniowych.
Gdzie szukać korzystnego ubezpieczenia OC?
Zakres ochrony OC jest dla każdej osoby taki sam. Oznacza to, że przy wyborze konkretnej polisy warto kierować się po prostu ceną i wybrać najtańszą opcję. Ustawa narzuca obowiązek posiadania OC, ale nie reguluje ich ceny, dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe ustalają ją według własnych kryteriów. Oferty potrafią być więc bardzo rozbieżne. Najłatwiej i najwygodniej jest porównać je za pomocą porównywarek internetowych – to narzędzia, które zestawiają oferty różnych towarzystw w jednym miejscu. Dzięki temu bez potrzeby udawania się do oddziałów czy umawiania na rozmowę telefoniczną z konsultantem, możesz znaleźć korzystną propozycję.
Napisz komentarz
Komentarze