Pod koniec ubiegłego roku w sprawie zniszczeń, poczynionych przez bobry, do urzędników zwróciła się randa Magdalena Woźniak. Ta zaapelowała o przeprowadzenie wizji lokalnej wzdłuż brzegów obydwu stawów przy Górkach Szymona oraz zabezpieczenie drzew – głównie wierzb, które najczęściej padają ofiarą tych gryzoni ziemno-wodnych. – W latach poprzednich nie mieliśmy w tym rejonie takich przypadków. Bobry operowały głównie nad brzegami Jeziorki, jednak w ostatnich dniach przy brzegu stawów, w okolicach jazu i przy mostku, pogryzionych zostało bardzo znacznie kilka starych i malowniczych drzew, które stanowią nieodłączny element widokowy Górek Szymona – zauważyła Magdalena Woźniak.
Sytuacja opanowana?
Gmina szybko zareagowała na sygnał o działalności bobrów i jeszcze pod koniec ubiegłego roku zlokalizowała siedlisko tych zwierząt, jak również zabezpieczyła drzewostan. Po konsultacji z wydziałem ochrony środowiska i gospodarki rolnej na części drzew zamontowano specjalne siatki ochronne, a pozostałe pomalowano wapnem organicznym. Obecnie sytuacja wydaje się być opanowana, a zastosowane zabezpieczenia skuteczne.
Pożyteczne szkodniki
Bobry są częściowo chronione, a jak czytamy na jednej ze stron internetowych Lasów Państwowych, to jedne z ciekawszych zwierząt żyjących w Polsce. Jednocześnie to jeden z tych gatunków, które wywołują najpoważniejsze konflikty na linii przyroda-człowiek, gdyż są niesamowitymi inżynierami i hydrotechnikami. – To jedyne zwierzę (po człowieku) potrafiące na taką skalę manipulować środowiskiem. Stąd cały problem – podkreślają Lasy Państwowe.
W dodatku bobry są roślinożercami i rozkoszują się niemal każdą dostępną częścią rośliny – wiosną i latem są to rośliny zielne, a zimą krzewy i drzewa liściaste - ich korę, cienkie gałązki i łyko.
Miłośnicy zwierząt mówią o bobrach „pożyteczne szkodniki”. Ich działanie przyczynia się też do piętrzenia wody, zwalniania jej przepływu oraz jakże ważnej w dzisiejszych czasach retencji. Mimo to w związku ze szkodami, jakie wyrządzają, możliwy jest ich odstrzał na mocy decyzji administracyjnej.
Napisz komentarz
Komentarze