Jak ocenia Pan 2022 rok w Gminie Prażmów? Co było wyjątkowo trudne? Co uznaje Pan za sukces swój i gminy? Czego nie udało się zrealizować?
To był niewątpliwie trudny rok. Od rozpoczęcia wojny w Ukrainie mierzyliśmy się z szeregiem niespodziewanych wydarzeń. Napływający uchodźcy zobligowali nas do zmian w funkcjonowaniu gminy. Nasi mieszkańcy doskonale poradzili sobie z potrzebą przygotowania pomocy i solidarnie oraz całkowicie społecznie organizowali wszelką możliwą pomoc i nocleg dla potrzebujących. Także urząd gminy stanął przed trudnym wyzwaniem przygotowania stanowiska pracy i pomocy dla przybywających uchodźców.
Dla mnie osobiście był to rok pod znakiem inwestycji. Rozpoczęła się budowa przedszkola w Jaroszowej Woli o wartości 20 milionów, która była jednym z moich głównych celów. Na tej inwestycji zależy mi szczególnie, ponieważ zapewnienie miejsc opieki dla najmłodszych mieszkańców pomoże w sprawnym powrocie do pracy opiekunom. Łącznie na inwestycje w 2022 wydaliśmy ponad 14 milionów. Kwota pozyskanych środków zewnętrznych co roku jest coraz wyższa, a w 2022 było to ponad 11 milionów. Budżet ten zasilił budowę przedszkola i dróg w naszej gminie oraz wielu mniejszych inwestycji. Należy pochwalić się faktem, iż gmina cały czas pozostaje bez zadłużenia.
Niestety planowanie i realizacja inwestycji w czasach destabilizacji finansowej i szalejącej inflacji sprawiało wiele problemów, związanych np. ze wzrostem cen lub otrzymywaniem ofert cenowych z kilkudniowym terminem ważności. Optymistycznie mogę powiedzieć, że budżet gminy powiększa się z roku na rok.
Gmina otrzymywała wiele nowych zadań. Przyjmowaliśmy deklaracje o źródłach ciepła, zostaliśmy koordynatorem dostaw węgla i operatorem wypłat dodatków energetycznych. Były to nowe zadania i wymagały zmian w strukturach organizacyjnych urzędu gminy i jednostek podległych, ale ostatecznie poradziliśmy sobie z realizacją tego zadania.
Ważną inwestycją w gminie jest budowa kanalizacji, którą kontynuujemy. Wykonawcą zadania jest Przedsiębiorstwo Komunalne w Prażmowie Sp. Z o.o.. Zadanie podzielone jest na etapy. Zakończeniem każdego z nich jest położenie nowej nawierzchni drogi.
Dzięki dobrej współpracy z Policją i Państwową Strażą Pożarną dbamy o bezpieczeństwo mieszkańców naszej gminy. Inwestujemy również w wyposażenie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z naszego terenu.
Jakie nadzieje wiąże Pan z 2023 rokiem? Co jest najważniejszym planem do zrealizowania? Co będzie największym wyzwaniem? Jakie są Pana obawy związane z nowym rokiem?
Niestabilna sytuacja finansowa wiążę się z podnoszeniem cen za towary i usługi, a co za tym idzie planowanie jest utrudnione. Myślę, że to bolączka nie tylko samorządów, ale również firm i indywidualnych gospodarstw domowych. Staram się zrobić wszystko, aby nie zabrakło pieniędzy. Przyjąłem strategię, że w pierwszej kolejności przygotowujemy projekty i inwestycje, na które możemy pozyskać zewnętrzne dofinansowanie. W tej chwili ogłaszane są konkursy, na które piszemy wnioski o dofinansowania.
Planujemy kolejne inwestycje w odnawialne źródła energii , które pozwolą nam na zwiększenie niezależności energetycznej. W tym roku planujemy również budowę zbiorników retencyjnych oraz odtworzenia rowów przydrożnych i melioracji.
Pod koniec roku otrzymaliśmy wspaniałą wiadomość o zatwierdzeniu przez Starostwo Powiatowe w Piasecznie dokumentacji dotyczącej naszej perełki, Dworku Ryxów. W tej chwili czekamy na akceptację pierwszych wniosków o dofinansowanie modernizacji zabytku. Mam nadzieję, że Starosta i Zarząd Powiatu dotrzyma słowa i przeznaczy zgodnie z obietnicą środki na ten cel.
Dzięki współpracy z Mazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich przygotowujemy dokumentację na wykonanie koncepcji ciągów pieszo-rowerowych na drogach wojewódzkich 722 i 683.
Wraz z naszym partnerem, Lokalną Grupą Działania „Perły Mazowsza”, uczestniczymy w tworzeniu wspólnej strategii rozwoju na lata 2024-2030.
Wiem, że mam dobry zespół kompetentnych współpracowników i liczę na wsparcie mieszkańców. Zawsze jestem otwarty na nowe pomysły i osobisty kontakt, do czego zapraszam.
Napisz komentarz
Komentarze